Marshallowy ostrovy, Venezuela a nyní i Kuba – chudých zemí, které se obracejí ke kryptoměnám, postupně přibývá. Pravděpodobně jde o trend, který v budoucnu ještě zesílí. Kryptoměny totiž mají několik důležitých výhod, které z nich dělají ideální nosič hodnoty pro země třetího světa.
Myslím, že pro většinu chudších zemí by bylo výhodné uznat Bitcoin jako zákonné platidlo a začít jej používat…
A zde jsou důvody:
- Inflace: Prakticky každá země má svou vlastní fiat měnu. Chudé země však často mají problém regulovat inflaci vlastních jmen, a tak jsou nuceny používat i dolar, který si lépe drží hodnotu. Domácí měna je v zemi, kterou postihla hyperinflace, prakticky bezcenná. Kryptoměny jsou skvělou alternativou a mají i další výhody.
- Neustále rostoucí hodnota: Kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin sice postihuje inflace způsobená miningem, ale to můžeme zanedbat, neboť hodnota kryptoměn z dlouhodobého hlediska roste. Je to způsobeno neustálým přílivem peněz zvenčí a samotným růstem kryptoměnové ekonomiky. To je mnohem lepší než domácí měna, která neustále ztrácí svou hodnotu.
- Lepší dostupnost: Sehnat dolar v zemi, která má problém s inflací, může být náročné. Většina obyvatelstva nemá účet v bance a papírové peníze se tam musí fyzicky dopravit. Oproti tomu kryptoměnu si můžete koupit prakticky kdykoliv. Většina lidí na světě už má mobilní telefon a je připojena k internetu, takže nákup/prodej a posílání kryptoměn by neměl být problém. První Bitcoin byste si mohli koupit v místní krypto-směnárně, další by vám přišly jako výplata z práce…
- Přechod by neměl být náročný: Alespoň částečný přechod celých států z fiatu na krypto by neměl být příliš náročný. V rozvinutějších oblastech země (zejména ve městech) má přístup k internetu prakticky každý. Zpočátku by se mohly ve větší míře používat papírové peněženky, za pár let už bude mít levný smartphone téměř každý.
- Dlouhodobý efekt bude pozitivní: Pokud země třetího světa začnou alespoň zčásti používat zaběhnuté kryptoměny jako Bitcoin, dlouhodobý efekt tohoto rozhodnutí bude pravděpodobně velmi pozitivní. Hodnota Bitcoinu totiž neustále roste a zprávy o přijetí této měny jako zákonného platidla v celých státech jeho cenu ještě zvýší. Země, která přejde na Bitcoin, tak začne pomalu bohatnout.
Změna status quo je náročná
Představte si, že máte možnost používat dvě měny, kterými lze platit prakticky všude. Jedna neustále ztrácí hodnotu, druhá je trochu volatilnější, ale její hodnota roste. Kterou byste si vybrali?
Myslím si, že pokud by například Venezuela či Kuba začaly ve velkém používat Bitcoin, bylo by to pro danou zemi velmi pozitivní. Zbohatla by na tom, stejně jako její obyvatelé.
Bohužel, pravděpodobně se to tak brzy nestane. Fiat byl totiž odedávna používán jako nástroj na kradení peněz z kapes obyvatel. Čím chudší země, tím více je tento efekt patrný. Přechod na Bitcoin tedy pro vládnoucí vrstvu ve státě třetího světa nedává smysl. Současný systém jim absolutně vyhovuje.
A víte co? Platí to i pro Evropu, Slovensko, Česko… Používání kryptoměn by nám prospělo, ale určitě to nepřijde jako impuls od vlády. Musíme začít od sebe. Impuls k používání kryptoměn musí jít od samotných obyvatel, tedy od nás.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Samuel Slavkovský.
Co číst dál?
Bitcoin halving už iba 10 000 blokov ďaleko! Pošle cenu do stratosféry?
Zdravím..
No, já budu asi trochu skeptický.. Nevím, jestli by chtěl někdo, kdo má hluboko do kapsy, ukládat hodnotu do něčeho, co během měsíce ztratí 60% (nebo kolik) ze svojí hodnoty.. 🙂 A to tvrdím přesto, že jsem fanda kryptoměn.
Ale vidím tady spíš uplatnění stable coinů (USDT, TUSD, PAX,…) ..ty jsou dle mě na uložení hodnoty ideální (odmyslíme-li si tedy kauzu s USDT).
Akorát to předpokládá vlastnění minimálně mobilního telefonu.. a to si nejsem jistej, jestli v nějaké vesnici v Africe, kde nemají co do úst, budou mít…
hej no jasne, k tym tel. všetci čo sa sem trepali mali fony, a kopa z nich iph. neboj maju ich tam tiež. a aj net. inak by nevedeli že sa tu da lapšie žiť.