Nedávno byly zveřejněny údaje z Grayscale, které zkoumají toky finančních prostředků do různých kryptoměnových fondů. Ty signalizují, že institucionální a maloobchodní zájem o kryptoměnové trhy je stále vysoký, a to i navzdory regulačním těžkostem a masivní volatilitě.
Zvýšená volatilita na trhu s kryptoměnami
Hodnota Bitcoinu za poslední 4 měsíce je poměrně dost nestabilní. A trh nejen s Bitcoinem, ale i s většinou altcoinů je velmi volatilní. V druhé polovině roku 2018 jsme mohli na Bitcoinu jen zřídka vidět pohyb za posledních 24 hodin o více než 5 %. Trh s kryptoměnami se celé toto období spíše podobal trhu s akciemi společnosti, kde je průměrná volatilita právě okolo 0–5% za posledních 24 hodin. Kvůli snížené volatilitě se naskytla příležitost i pro institucionální investory nakupovat a prodávat kryptoměny bez většího rizika. Začátkem dubna tohoto roku ale přišel velký pohyb Bitcoinu a během pár minut vzrostla cena o 10 %. Od tohoto momentu můžeme pravidelně několikrát do týdne vidět pohyby během několika minut až hodin o více než 5 %.
Instituce se stále zajímají o kryptoměny
Jednou z klíčových zpráv o investicích do digitálních aktiv společnosti z druhého čtvrtletí 2019 je, že institucionální poptávka po Bitcoinech a dalších kryptoměnách je stále neuvěřitelně vysoká. To je pozitivní. Domnívá se přitom, že někteří analytici se obávali o regulace a volatilitu a že právě regulační zákony a vysoká volatilita nelákají velké investory a spekulanty investovat do Bitcoinu a jiných kryptoměn.
„V tomto čtvrtletí činily institucionální investoři nejvyšší procento celkové poptávky po kryptoměnách. Celkový podíl institucionálních investorů byl 84 %,“ vysvětluje Grayscale.
I když trend institucionálních investorů byl v uplynulém roce na vzestupu, je důležité poznamenat, že nedávný parabolický nárůst Bitcoinu na 13 800 USD a následný pokles směrem k jeho současné ceně okolo 10 000 USD mohly mnohým připomenout, že obchodovat v takto volatilním prostředí není jednoduché. V některých ohledech by se však tato volatilita mohla považovat za pozitivní věc pro instituce, protože diverzifikuje denní výkon jejich portfolia do kryptoměnového trhu, který není korelován s tradičními trhy. Kromě toho je poměr rizika a návratnosti ve většině kryptoměn výrazně vyšší než poměr, který se nachází na tradičních trzích. To znamená, že potenciál zisku je obrovský.
Jaký dopad na trh budou mít regulace?
V poslední době se o kryptoměnovém průmyslu hovoří spíše pozitivně než negativně. Ať už jde o význam Bitcoinu v ekonomických krizích, jaká byla například v roce 2008 a 2009, nebo o možnosti rychlé a laciné platby po celém světě. Ale na druhé straně se najdou i negativní ohlasy. Naposledy od amerického prezidenta Donalda Trumpa a ministra financí USA Stevena Mnuchina, kteří kritizovali vznikající trhy a otázku bezpečnosti kryptoměn.
Analytici poznamenávají, že tyto komentáře zjevně vylučovaly jakýkoliv typ zákazu Bitcoinu. A to signalizuje, že na obzoru se objevuje regulační zákrok. Dokonce je možné, že stable coin Libra, který by měl sloužit jako platidlo za služby na Facebooku, se nemusí nikdy dostat do oběhu mezi uživatele této velké sociální sítě.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Luboš.
Co číst dál?
Dôvody, prečo pôjde Bitcoin ešte nižšie – Fibonacci Retracement – Skúška 5. týždeň
Zdroj:
newsbtc.com
grayscale.co
Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu a Twitteru.