Před týdnem jste se se mnou podívali, jak je na tom ve Spojených státech průmyslová výroba a tzv. index optimismu. Z těchto dat bylo hned jasné, že to nevypadá moc za zámořím dobře a aktuální data o HDP za minulý kvartál to pouze potvrzují. Americká ekonomika se propadla o 5 %, což je hodnota, po které vždy následovala nějaká ta krize.
Vím, že formálně potřebujeme pro potvrzení recese ekonomiky pokles HDP za dvě období. Ale to je skutečně jenom formalita a další makrodata zkrátka ukazují, že ta recese ve Spojených státech už je. Vždyť už teď víme, že nezaměstnanost je cca 20 % a pravděpodobně dojde k navýšení na 25 %. Takhle expanzivní ekonomický cyklus opravdu nevypadá.
Záporný růst HDP
Ten expanzivní ekonomický cyklus tentokrát trval snad nejdéle v historii. A jak to holt bývá, když se růst uměle prolonguje, tak je o to větší pád na hubu. Kdyby se to nedrželo uměle nahoře, tak ten drop není až tak masivní. Fakticky je záporný růst HDP o 5 %, a to jenom za první kvartál v roce, vcelku armageddon.
Uvědomte si, že takový pokles HDP automaticky znamená miliony lidí bez práce, sníženou spotřebu domácností, pokles investic soukromých podniků, neschopnost splácet své závazky a pak už je to jako domino. Proto třeba vůbec nechápu, že obyčejný retail nakupuje tak hořečnatě na akciovém trhu.
Osobně považuji aktuální růst na americkém akciovém trhu za projekci psychologie davu a nevidím v tom reálné opodstatnění. Tohle je čistě jenom o emocích a ty jsou dost vratké. Jakmile malí investoři dostanou strach, tak to popadá jako domeček z karet a ještě to ten problém umocní.
Data za další kvartál
Na data z aktuálního kvartálu si ještě pár týdnů budeme muset počkat, ale lze očekávat, že ten výsledek bude obdobný. Je potřeba si připomenout, že ta restriktivní opatření přišla až v poslední třetině minulého čtvrtletí. Tudíž je i dost možné, že se to ve výstupu za druhý kvartál projeví ještě více.
Za sebe mohu říci, že ten výstup ekonomiky nemůže být v žádném případě kladný. Nelze nic takového očekávat a buď bude obdobně špatný či dokonce horší. A v takovém případě budou míti formalisté v ruce i potvrzení, že americká ekonomika je v krizi. Ovšem, jak hluboká ta krize může být, to nikdo neví a můžeme pouze odhadovat.
Vzhledem k tomu, jak Fed a federální vláda reagují, je zřejmé, že si to už poměrně dlouho uvědomují, a proto i tak na první pohled hystericky zareagovaly. Nicméně oni nejsou žádní začátečníci a tu historickou zkušenost mají. Bohužel, jak jsem se již dříve zmiňoval, americkou ekonomiku to nevyléčí, ale pouze zbrzdí ten nevyhnutelný pád.
Závěr
Je třeba i vzít v potaz ty sociální nepokoje, které trvají už týden. Nemalá část byznysu a služeb musela být kvůli tomu zastavena. I přesto, že ty restrikce kvůli pandemii covidu jsou na ústupu, ta ekonomická aktivita ve státech dostává další ránu.
Nemluvě o tom, že dochází i k ničení majetku a krádežím. Proto bych se vůbec nedivil, kdyby pokles výstupu amerického hospodářství za aktuální kvartál činil i mnohem více než těch 5 %.
Někde se ty problémy projevit musí. Nejvíc mě ale zajímá, jak na to zareaguje trh, protože při takových problémech přece akcie nemohou růst na hodnotě. Nedává to smysl.
Autor: Jaroslav Jarolím