Je to vcelku neuvěřitelné, ale míra nezaměstnanosti za květen oproti dubnu klesla z 15 % na 13,3 %. Je zřejmé, že se nejedná o nějaký zásadní posun k lepšímu, ale v kontrastu s těmi černými odhady, které počítaly i s 20 – 25% nezaměstnaností, je to docela výhra. Přesně na tohle akciové trhy čekaly a ty už v premarketu reagují růstem.
Aktuální situace na 4H TF indexu Dow Jones (Futures)
Premarket na Futures trhu DJI už začal solidně pumpovat, což je bezpochyby reakce na aktualizovaná data ohledně poklesu nezaměstnanosti v USA. Mě osobně tato nová data extrémně překvapila, protože jsem spíše čekal nárůst o několik procentních bodů. Nakonec k tomu nedošlo a nejsem překvapený pouze já.
Nad aktuálně reportovaným číslem kroutí hlavou spousta lidí a já se jim teda vůbec nedivím. Je to upřímně docela divné a nejrozumnější bude to brát spíše s rezervou. Bude dost záležet na tom, co ukáží data za další měsíce. Moc se mi ale nechce věřit tomu, že nedojde zase k navýšení nezaměstnanosti.
Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)
Index S&P 500 (Futures) taktéž zareagoval slušnou pumpou a je to tedy dalším důkazem, že nová data ohledně zaměstnanosti udělala své. Takový index Nasdaq už útočí na svoji ATH hladinu z března a pravděpodobně i dojde k breakoutu.
Nicméně i tak nesmíme zapomínat na to, že celkově jsou ta makrodata v extrémech. A trochu mě překvapuje, že trh tak masivně reaguje na něco, co až tak ohromně pozitivní není. Nezaměstnanost přes 13 % není málo a nikdo nikomu nezaručí, že nedojde ke zhoršení situace. Pozor tedy před FOMO, což je nepřítel každého investora a obchodníka.
Každopádně, kdyby mi někdo řekl na konci března, že se akciové trhy dostanou tak vysoko, tak bych ho měl za blázna. Mějte na paměti, že i přes to mírné snížení nezaměstnanosti jsou ostatní makrodata docela hrůza a děs. Nezapomínejte i na to, že ne všechny akcie pumpují. Respektive, největší zásluhu na expanzi celkového trhu má spíše jenom pár vybraných titulů.
Závěr
Mějte i na paměti, že Fed dost zkrotil své operace na volném trhu (QE), takže ta snížená likvidita může taky výrazně vše ovlivnit. Tedy za předpokladu, že do toho zase nevstoupí. Ale proč by to teď dělali? Kdybych měl říci svůj finální názor, ten emotivní pohyb trhu moc nechápu.
Zdá se mi, že, když se ta situace z měsíce na měsíc nezhoršila, všichni najednou začínají věřit tomu, že stačil tak krátký čas a už je krize za námi. Já tomu ale prostě nevěřím, protože každá krize nějaký ten rok trvala. A pokud se tentokrát tu krizi povedlo zastavit, tak nás teprve čeká a o to horší pak bude.
Autor: Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Fed začal radikálně snižovat své nákupní operace na trhu – Znamená to konec pro cenový růst akcií?
Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!