Včera mělo Federal Open market Comittee (ekvivalent rady ČNB) zasedání, takže na to všichni měli upnutý zrak. Hlavně se čekalo na to, zda zůstanou úrokové sazby nezměněné, či dojde k jejich snížení do záporných hodnot. Nakonec došlo k tomu, co se nejvíce očekávalo – sazby zůstanou minimálně tento rok ponechány v aktuální výši (0 % – 0,25 %).
Výhled Fedu
Ovšem dle výhledu ze strany Fedu by už příští rok mělo dojit k navýšení na 1,6 % a v roce 2022 by to mělo být kolem 2 %. Z toho můžeme implikovat, že Powel a další nejsou zrovna optimističtí, co se týče ekonomického vývoje země. Velmi dlouho chtějí nechat úrokové sazby uzemněné a mně osobně se to moc nelíbí. Pro dolar to znamená, že bude spíše oslabovat.
Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)
Vzhledem k tomu, že tento příspěvek není o technické analýze, jenom ve stručnosti. Kurz v závislosti na nové informace zareagoval okamžitým propadem, což mělo za následek průraz zakreslené krátkodobé trendovky. To samo o sobě z technického hlediska logicky vyvolalo další vlnu prodejů a pak už to jde samo.
Je dost pravděpodobné, že velká část investorů a spekulantů kalkulovala s tím, že Powell ustoupí a nakonec budou zavedeny i mírně záporné úrokové sazby. Dostál svému slovu, což se spoustě lidem v administrativě Donalda Trumpa nebude líbit.
Tady ale pozor, demokraté z Demokratické strany už docela dlouho prosazují záporné úrokové sazby v rámci “New Monetary Economy”. Nikdy jsem žádné podrobnosti o této “teorii” ještě neviděl, ale zní to jako jedna velká blamáž.
Optimismus se vytrácí
Jakmile byla k dispozici nová data o vývoji nezaměstnanosti, v kontrastu s prognózou vyšla vcelku dobře, což spousta investorů považovala jako signál k nákupu. V konotaci na to rostl optimismus, který se ale díky Fedu definitivně rozplývá.
Očekává se, že dojde za celý fiskální rok k poklesu hrubého domácího produktu až o 6,5 %. Takto záporný růst vůbec nepamatuji, ale jsem ještě holt docela mladý a možná ještě uvidím v budoucnu horší výstupy ekonomik.
Zas na druhou stranu je Fed optimistický ohledně výstupu v letech 2021 a 2022. V prvním řečeném roce by měla ekonomika Spojených států vzrůst až o 5 % a ten další rok o 3,5 %. Abych řekl pravdu, je to extrémně pozitivní odhad. A moc nevěřím tomu, že se stane skutečností…
Nezaměstnanost je pro letošní rok predikovaná na 9,3 %, ale již v roce 2022 se počítá s poklesem na 5,5 %. Zase, docela optimistické, ale třeba prostě jenom vědí, že to kdyžtak skrze QE (kvantitativní uvolňování) ještě pošoupnou. Ještě se samozřejmě mluvilo o inflaci, ale ta by měl být podle všeho v normě – což nechápu vzhledem k tomu navyšování peněžní báze v ekonomice.
Závěr
Je třeba upozornit, že s korekcí se na akciových trzích prostě počítalo i z technického hlediska a tohle byl pouze takový spouštěč. To vskutku automaticky neznamená, že by se to mělo vše zase sesypat jako v únoru. Akorát přišel pokles, jenž byl avizovaný, takže bych z toho nedělal zatím až takové drama.
Nicméně problém může nastat ve chvíli, kdy všichni ti gambleři z řad retailových investorů dostanou strach. Ta volatilita je pořád extrémní a jejich pozice nejsou v „bezpečí“, ani když nakupovali před několika týdny. Stačí jeden sjezd po skluzavce a hodnota jejich pozice se najednou přehoupne ze zelených čísel do těch záporných a začnou panikařit.
Tím neříkám, že k tomu skutečně dojde. Ale pokud je někdo v trhu, určitě se nyní vyplatí být velmi ostražitý a třeba si i nastavit stop loss takovým způsobem, abyste si zabezpečil minimálně takový zisk, aby to zaplatilo alespoň poplatky.
Autor: Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Analýza indexů Nasdaq, S&P 500 – Nasdaq na novém historickém maximu, hrozí velká finanční bublina?
Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!