Zákon o zákonném přístupu k šifrovaným datům může být v USA drsnou ranou do soukromí občanů. Návrh zákona požaduje, aby výrobci nechávali v téměř všech zařízeních zadní vrátka, ke kterým by měla v případě potřeby vláda přístup. Ze strany obhájců soukromí a bezpečnosti se zvedla vlna odporu.
Američtí zákonodárci představili návrh zákona o zákonném přístupu k šifrovaným datům (LAED). V případě schválení by tento zákon dal vládě téměř úplný přístup k uživatelským datům.
Co je LAED?
V případě schválení by tento zákon poskytl vládě přístup k šifrovaným datům, čímž by se výrazně snížilo soukromí občanů v USA (a pravděpodobně i zahraničních osob, které využívají US služby). Tento návrh má mnohem větší rozsah než EARN IT (další návrh zákona ke snížení ochrany soukromí). Zatímco EARN IT by ovlivnil pouze online služby, LAED by ovlivnil prakticky jakékoli digitální zařízení s úložištěm větším než 1 GB!
Návrh zákona vyžaduje, aby společnosti, odpovědné za produkty a služby, musely poskytnout technickou pomoc při dešifrování údajů. V případě online dat by tato povinnost platila pro všechna zachycená data. V případě uložených dat by společnosti musely poskytnout pomoc s dešifrováním dat, která by byla požadována na základě soudních příkazů.
Předseda senátního výboru Lindsey Graham se k návrhu vyjádřil:
„Teroristé a zločinci běžně používají ke koordinaci a komunikaci svých každodenních aktivit technologii, ať už chytré telefony, aplikace nebo jiné prostředky. […] Tento zákon zajistí, aby orgány měly přístup k šifrovanému materiálu a pomohly ukončit období Divokého západu, které na internetu panuje.”
Důsledky schválení zákona
Pokud by byl LAED schválen, důsledky pro technologické společnosti by byly dalekosáhlé a téměř nevyhnutelné. Společnosti by mohly vzdorovat zákonu pouze tím, že by prokázaly, že dodržování předpisu není možné. Například, pokud šifrování poskytuje třetí strana, nemusí společnost spolupracovat. Nicméně i tehdy by americká vláda mohla společnosti nařídit, aby službu přepracovala tak, aby byla v souladu s LAED.
Spekulativně můžeme říci, že prakticky žádný projekt s otevřeným zdrojovým kódem, včetně Bitcoinu, by nemohl fungovat v rámci LAED.
Pak je třeba si také uvědomit, že pokud by výrobci byli nuceni ponechávat v zařízeních zadní vrátka, existuje značné riziko, že je odhalí a zneužijí i ostatní – například hackeři.
Riana Pfefferkorn, ředitelka dohledu a kybernetické bezpečnosti v Centru pro internet a společnost na Stanford Law School, uvedla, že návrh zákona je „full-frontální jaderný útok na šifrování ve Spojených státech.“
„Je to asi tak děsivé, jak to zní. I když by vám třeba nevadilo, že vláda získá přístup k vašim soukromým informacím, protože neděláte nic nezákonného, existují mnohem horší lidé než vláda, kterých je třeba se obávat.”
Závěr
Ozývají se ohlasy, že LAED byl navržen jen proto, aby v jeho světle návrh EARN IT vypadal „rozumněji”, přestože obsahuje podobné kroky proti soukromí. Těžko říct, kde je pravda, ale je téměř jisté, že vlády budou i nadále zavádět další opatření proti soukromí.
Co číst dále?
Společnost Wirecard kolabuje, protože dluží čtyři miliardy – Jaké to bude mít dopady?
Zdroje:
cryptobriefing.com
androidauthority.com