V tomto článku se společně podíváme na top 7 osobností, které dosáhly úspěchu i bez nutnosti formálního studia. V kryptosvětě platí, že víte jen to, co se naučíte sami, resp. což vám předají ostatní, zpravidla prostřednictvím internetu. I když jsme už zaznamenali první pokusy (např. na Berkeley či Newyorské univerzitě teoreticky můžete navštívit přednášku o Bitcoinu), tak dosud prakticky neexistuje žádná škola, která by vám v této oblasti dokázala poskytnout vzdělání. Nic si z toho ale nedělejte, jak se nyní ukazuje, ti největší velikáni k úspěchu školní vzdělání obvykle nepotřebují.
Dopředu musím podotknout, že účelem tohoto článku rozhodně není to, aby všichni studenti po jeho přečtení ukončili své studium. Jde spíše o to si uvědomit, že většina škol už dávno neodráží potřeby moderního světa, a proto je na každém z nás, abychom se vzdělávali i mimo školy, resp. i po jejich dokončení. To skutečné vzdělání na vás totiž obvykle čeká až tam venku.
Thomas Alva Edison
Učitelé se mu vysmívali a říkali o něm, že je zmatený, v dospělosti byl tím, kdo vybudoval první elektrárnu a první distribuční soustavu, jakož i první žárovku a kupu dalších vynálezů. To vše díky přirozené zvědavosti a bez ústavního vzdělání.
Albert Einstein?
Tento neobyčejně velkolepý vědec, držitel Nobelovy ceny za fyziku, který se proslavil především svou obecnou teorií relativity, byl geniálním dítětem. Ve škole se mu dařilo, ale trápily ho neshody s učiteli. Byl odpůrcem bezduchého memorování a učitelé ho považovali za drzého. Jeden z nich mu dokonce oznámil, že je ve fyzice beznadějný a měl by se tedy zaměřit na něco jiného. Přesto, a navzdory rozšířeným fámám, vysokou školu dokončil. Z matematiky i fyziky měl za 6, což znamenalo nejvyšší hodnocení. V našem článku tak představuje výjimku (do součtu není započítán).
TIP redakce: Člen Libra Association nabízí vysvětlení propadu trhu s kryptoměnami
Henry Ford
Jméno tohoto pána se stalo značkou, kterou dodnes nesou miliony automobilů jezdících po celém světě. Byl nejen průkopníkem automobilového průmyslu, ale má svůj díl zásluhy i na průmyslové revoluci, jako první totiž zavedl pásovou linku. Rozhodl se nestudovat a od 16 let už pracoval jako mechanik.
Aktuálně druhý nejbohatší člověk světa školu ke svému úspěchu nepotřeboval. Harvardská univerzita mu sice udělila čestný doktorát, ale až v jeho 51 letech, 32 let poté, co školu opustil, tedy v době, kdy už byl díky Microsoftu desítky let miliardářem.
Steve Jobs
„Ovce v davu nevynikne,“ prohlásil a odešel ze školy, aby se mohl naplno věnovat firmě, kterou v 16 letech založil z garáže svých rodičů. Jistě nikomu z vás nemusím úspěch jeho firmy Apple představovat. Formální studium neměl, na (některé) přednášky, které ho zajímaly, ale chodil.
Abraham Lincoln
Asi znáte 16. amerického prezidenta. Co ale možná nevíte je, že nikdy řádně nechodil do školy a vzdělával se především sám. Přesto se stal jedním z historicky nejoblíbenějších amerických prezidentů.
Nikola Tesla
O Teslovi jsme pro vás nedávno vydali článek. Objevy a vynálezy tohoto génia jsou fenomenální, o to větším překvapením může být, že ani on nedokončil studium, a to na Karlově univerzitě v Praze, kterou po smrti otce opustil. Nenechte se však mýlit, jeho studijní výsledky byly výborné.
Mark Zuckerberg
Jistě znáte spoluzakladatele Facebooku, který se díky němu stal miliardářem. Paradoxem je, že jeho sociální síť, která ho (i ostatní) měla spojit se zbytkem studentů a studentek Harvardu, se pro něj rychle stala lístkem na svobodu ze školních lavic a on opustil školu i spolužáky, pro něž vlastně Facebook původně zakládali. Není však pochyb o tom, že to v jeho případě bylo správné rozhodnutí.
Zajímá vás Bitcoin? Vsadíme se, že o těchto faktach jste nevěděli!
Zdroje:
https://ekonomika.idnes.cz/gates-dostal-diplom-z-harvardu-cekal-na-nej-30-let-ft0-/ekonomika.aspx?c=A070607_150240_ekonomika_spi
https://technet.idnes.cz/albert-einstein-skola-0uk-/veda.aspx?c=A130225_173956_veda_pka
https://www.firstclass.cz/mysleni-bohatych/miliardarem-i-bez-vzdelani-proc-k-bohatstvi-vede-jednoduchost/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mark_Zuckerberg