Ohledně kryptoměny Libra se můžete dočíst den co den nové zprávy. Je to zkrátka „žhavé“ téma nejen v komunitě kryptoměn, ale také u světových politiků. A jak se vlastně k ní staví? Pojďme se podívat, jaký na ni mají názor v USA, Číně, Japonsku, Jížní Korey, ve Velké Británii či ve Francii.
USA
Zákonodárci v USA aktivně pracují na problémech spojených s kryptoměnou Libra. Libra vzbuzuje mnoho vážných obav ohledně soukromí, praní špinavých peněz, ochrany spotřebitele a finanční stability. Výbor si myslí, že projekt nemůže pokračovat, aniž by tyto obavy vyřešil. Ve spojitosti s tímto problémem Fed vytvořil pracovní skupinu, která by se měla projektem zabývat a komunikovat s ostatními centrálními bankami po celém světě.
„Facebook má několik miliard uživatelů, takže si myslím, že má Libra jako první kryptoměna možnost velmi širokého přijetí. Případné problémy, které by se mohly objevit, by měly fatální následky právě kvůli velikosti Facebooku,“ uvedl ředitel Fed.
Čína
Čínská lidová banka věnuje Libře velkou pozornost. Plány Facebooku vytvořit vlastní kryptoměnu donutily čínskou centrální banku zintenzivnit výzkum v oblasti vytváření vlastní digitální měny. Libra by mohla představovat problém pro čínské přeshraniční platby, měnovou politiku, a dokonce i finanční suverenitu.
Stejně tak jako v ostatních zemích se shodují, že Libra musí být pod dohledem měnových orgánů. V delším časovém horizontu bude jüan poškozen Librou, pokud nebude konvertibilní. Výzkumný tým centrální banky testoval kód Libry a zjistil, že je stále v počáteční fázi a kvalita kódu není stabilní.
Mohlo by vás zajímat: [RECENZE] Vyplatí se koupit měsíční členství v Crypto Kingdom?
Japonsko
Japonská centrální banka se obává, že těžko regulovatelná mince bude představovat riziko pro finanční systémy a zároveň bude využívat jejich stávající strukturu.
„Provozovatelé digitálních platforem, jako je Facebook, musí dodržovat předpisy o praní špinavých peněz a řízení rizik. Zároveň je Libra stále ve vývoji a je potřeba, aby centrální banky byly ostražité vůči dopadu na bankovní systémy jejich země,“ uvedl náměstek guvernéra Masayoshi Amamiya.
Jížní Korea
Nejvyšší finanční regulátor Jižní Korey, Komise pro finanční služby, zveřejnila zprávu:
“Viděli jsme, že Libra je spíše komerční projekt než pravá kryptoměna. Avšak Libra bude mít velký dopad na stávající finanční systém, bankovní průmysl a finanční spotřebitele. Zároveň zpráva vyvolává obavy, že velká část detailů o Libře je stále neznámá. Existuje možnost, že osobní informace mohou uniknout. Navíc podotýká, že pokud nebude dosaženo bankovní kontroly, může se Libra změnit v nástroj zločinců pro praní špinavých peněz.”
Velká Británie
Finanční úřad Spojeného království a další regulátoři se sešli se zástupci Facebooku, aby projednali plány pro Libru. Christopher Woolard, výkonný ředitel strategie a financí na FCA, upozornil na řadu potenciálních otázek spojených s Librou. Od obav o ochranu spotřebitelů a soukromí až po stabilitu finančního trhu. Při jednání zdůraznil, že velikost Facebooku a rozsah budou představovat otázky pro společnost a vládu o tom, co je v tomto prostoru přijatelné a co nežádoucí. Upřesnil, že regulátor se bude zabývat tím, zda Libra a další kryptoměny fungují podobným způsobem jako ostatní regulované investiční projekty.
Francie
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire řekl, že Libra bude v pořádku, pokud bude její použití omezeno na transakce, a zdůraznil, že Facebook by neměl mít možnost vytvořit suverénní měnu. Francie v současnosti zastává předsednictví G7. Podle zprávy vznikne pracovní skupina G7, která bude studovat, jak centrální banky zajišťují kryptoměny, jako je Libra. Zda se řídí předpisy od zákonů o praní špinavých peněz až po pravidla ochrany spotřebitele.
Závěr
Všechny země se shodly v tom, že Libra pomůže v popularitě kryptoměn. Jenže zároveň s tím, kolik lidí její vliv zasáhne, představuje velké nebezpečí. Určitě je zapotřebí spolupráce všech zemí na vývoji a regulaci této kryptoměny.
Co číst dál?
Zdroj:
news.bitcoin.com
Jistěže státy nedovolí vznik či fungování konkurenční měny k té jejich. Měna již není krytá zlatem a tak dává státům moc. Moc zadlužovat své občany a zároveň je nechat splácet dluh tom, že bude tisknout peníze.
Klasické kryptoměny nejsou pro stát až takovým nebezpečím, protože se řídí matematikou. Nemůže je tedy zneužít (ve smyslu tisknutí měny) ani protistrana. Navíc o tom co se schválí rozhodují v podstatě všichni kdo mají tlustého klienta jen tím jakou verzi si nainstalují. Každý má ale stejné šance.
Jenže libra je pro ně nebezpečí. Moc nad ní má Facebook. To je korporátní firma. A státy (politici) si nenechají jen tak sebrat svůj výhodný business, který jim platí občané.