Dobrá zpráva! Data ze satelitů NASA ukazují, že Země je doslova zelenější než před 20 lety. Při neustálých zprávách o ničení životního prostředí lidskou civilizací je takový závěr překvapivý. Ještě více zarážející jsou ale příčiny nárůstu vegetace. V nejvyšší míře k tomu přispěly Indie, Čína a jejich lidská aktivita. Jak?
Ambiciózní výsadba stromů v Indii a Číně
Indie i Čína jsou obecně vnímány jako země, ve kterých se nadměrně využívá půda, voda a další zdroje na ekonomický zisk. Tyto dvě země jsou navíc nejvíce zalidněné a o lidském vlivu na životní prostředí si dnes už zřejmě nikdo nedělá velké iluze. Proto je zarážející, že právě tyto dvě země nesmírně přispěly k ozelenění planety. Jak se jim to podařilo?
Kromě intenzivního zemědělství, včetně nových technologií v tomto odvětví, zavedli v Číně i Indii rozsáhlé programy výsadby stromů. Indie láme rekordy – podařilo se jí například vysadit 50 milionů stromů během pouhých 24 hodin.
V Číně i Indii zažili období velkého odlesňování v 70. a 80. letech, a to z důvodu rozvoje měst a zemědělství. Avšak lidská mysl umí být vynalézavá, když se konfrontuje s problémem. Proto když se začalo vnímat znečištění vzduchu, půdy a také klimatické změny jako problém, Čína a Indie dokázaly změnit vnitřní nastavení a způsob využití země.
„Když jednou lidé zjistí, že existuje problém, mají tendenci vyřešit ho. V 70. a 80. letech nebyla v Indii a Číně situace ohledně ztráty vegetace dobrá, v 90. letech si to lidé uvědomili a dnes se věci mění k lepšímu. Lidstvo je neskutečně odolné. To je to, co vidíme na satelitních datech,“ říká vědec NASA Nemani.
Chcete vědět, kolik energie spotřebuje Bitcoin? Přečtěte si náš článek!
NASA a snímky ze satelitů
Jak přišli v NASA na to, že je planeta zelenější než před 20 lety? V NASA porovnali satelitní snímky z 90. let s těmi současnými. Nejprve si vědci nebyli jisti, co způsobilo zelenání se planety. Mohlo by to být způsobeno jejím oteplováním, větším množstvím CO2 v ovzduší nebo vlhčím klimatem? Po bližším zkoumání satelitních snímků vědci zjistili, že zelenání se planety lze pozorovat zejména v Indii a Číně. Pokud by bylo zelenání se Země způsobeno klimatickou změnou a globálním oteplováním, rozšíření vegetace by nebylo tak nesourodé. Po přezkoumání lidské aktivity v těchto dvou státech je to už jasné. Za zelenání se Země může člověk!
Zajímají vás environmentální důsledky kryptoměn? Zda je Bitcoin nebezpečný pro planetu, nebo ne, se dočtete zde!
Co bude s Českou republikou?
Mimochodem, hned za Indií a Čínou, tedy na třetím místě v nárůstu vegetace podle NASA, skončila Evropská unie. V českých médiích se často šíří zprávy o ničení a mizení našich lesů. Příklad Číny a Indie ukazuje, že je možné vlastní aktivitou měnit významné procesy na Zemi. Záleží na nás, jak budeme dále jednat. Je na nás, zda se na naše lesy vykašleme… nebo se o ně začneme pořádně starat. Co si myslíte vy?
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsala Ivana G.
Co číst dál?
Zdroje:
forbes.com
nasa.gov
Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu a Twitteru.