Ahojte tradeři. Dnes vám přináším pravidelný přehled trhu za poslední dny.
Jako na houpačce
Poslední týden byl celý trh jako na houpačce. Týden začal výprodeji, kde klesalo absolutně všechno. Jak je již zvykem, nejvíce klesaly altcoiny. Některé klesly i 2× více než Bitcoin. Uprostřed týdne, když už každý chystal scénáře, na 7–8K nastal velký obrat a Bitcoin začal znovu růst. Dočkali jsme se i několika „Bart patternů“, které si ukážeme v další části článku. Celý trh však začal růst a poslední hodiny se cenové hladiny konečně ustálily. Tento týden se nesl ve znamení volatility a emoční náročnosti. Přece jen, málokdo čekal tak rychlý sesuv z 13K na 9K.
Psychologie sehrála roli
Opět velmi důležitý faktor, který je stále celkem v pozadí a podceňován, a tím je psychologie. Velmi dobře si pamatuji optimismus a sentiment, když se graf nacházel na 13 000 dolarech. Na trhu vládla extrémní chamtivost a každý jen odpočítával dny do nového ATH. Fundamentální zprávy chrlily jednu novinku za druhou a pozitiva neměla konce. Právě v této době začal graf postupně klesat, ale každý si myslel, že jde jen o malé zastavení. Teprve když se grafy totálně vysypaly, zažili jsme zajímavý moment, kdy se fear and greed index propadl z extrémní chamtivosti a hodnoty 83 do extrémního strachu na hodnotu 16 jen za 24 hodin. V době, kdy jsme právě naopak již klesali a byli na hranici 9 000 dolarů, což byl mimochodem můj první target, který jsem avizoval, jakmile propad začal, tak negativní zprávy naopak válcovaly deníky a sentiment byl extrémně negativní.
Právě toto je však psychologie, která otáčí trendy. Na topech je skvělá nálada, a až později si člověk uvědomí, že zřejmě předchozí hodnota byla TOP, zatímco na potenciálním dně vládne extrémní strach a nakoupit nechce téměř nikdo. Tím neříkám, že Bitcoin nemůže klesnout ještě níže. Samozřejmě může, ale použil jsem to jako názorný příklad.
Bart pattern se vrátil
Situace na grafu, kterou já osobně nesnáším, je, když na grafu vidím pověstný Bart pattern. Kdo by nevěděl, co to znamená, tak to vypadá asi takto:
Takto nějak vypadá Bart pattern na 5m grafu. Nejprve sestřel dole, pak konsolidace a opět výstřel nahoru. Na tomto obrázku se to stalo dokonce 2krát za sebou. Jak taková „formace“ může vzniknout? Zcela jednoduše a je za tím je vysoký market order. Na těchto svíčkách vidíme i zvýšené volume, takže jedna velryba mohla za market prodávat a druhá nakupovat. Toto je pouze názorná ukázka Bart patternu na 5M, protože bych ho mohl najít i na 1H grafu. Naposledy jsme ho mohli sledovat dost často právě tehdy, když jsme se nacházeli na dně čili na hranici 3 000 – 4 000 dolarů.
Dodávám, že tento článek nelze brát jako investiční poradenství. Za případné ztráty na burze způsobené nevhodným obchodováním neodpovídáme!
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Ing. Jakub Kralovanský.
Co číst dál?
Nakonec bych vás rád pozval na můj nový web qTube.eu, kde včera vyšel velmi zajímavý článek. Mám na něj velmi pozitivní ohlasy. A ne, nejde o žádný náboženský text nebo nějaký výplach mozku.
Ako vyžmýkať z Fibonacciho indikátorov maximum – Fibonacci – Denník 5. týždeň
Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu a Twitteru.