Scaling, scalability neboli škálování a škálovatelnost. To jsou klíčové pojmy, které řeší většina blockchainů. Dnes se podíváme na to, proč je to důležité. Kde jsou problémy a jaké kompromisy musí technologie kryptoměn dělat.
Škálovatelnost v jádru kryptoměn
Jistě jste mnohokrát slyšeli, že škálovatelnost kryptoměn je kriticky důležitá pro cestu do budoucnosti. Co to tedy je? V podstatě se jedná o rychlost, s jakou je síť schopná zpracovávat požadavky uživatelů. Vysvětlíme na příkladě.
Chcete-li poslat transakci přes BTC, musíte nejprve odeslat transakci do sítě, kde si ji těžaři přeberou. Čím vyšší poplatek zaplatíte, tím vyšší prioritu dostanete. Těžaři je pak postaví do velikostí omezeného bloku. A jednou za přibližně deset minut blok zamknou a vyšlou do sítě. Ten se pak přidá do blockchainu.
Kryptoměny na dně: zdrcující úder pri Bitcoin – 70 mikiard zmizlo z trhu
Problém nastává ve chvíli, kdy je transakcí hodně a prostě se do bloků nevejdou. A vzhledem k omezenému množství transakcí v bloku je jasné, že se fakticky zpomalí rychlost, se kterou se transakce provede. A nakonec se dostanete ke známému číslu cca 5–7 transakcí za vteřinu, které je BTC síť schopna zvládnout.
V nynější době bude dostačující škálovatelnost taková, která zvládne přibližně 1 000 transakcí za vteřinu. V budoucnosti se toto číslo ovšem musí zvyšovat, protože bude přibývat více uživatelů a hlavně např. smart kontraktů, které ke svému fungování nutně potřebují rychlý scaling.
Blockchain Trilemma
Tím se dostáváme ke klíčové informaci. V kryptoměnové komunitě existuje pojem, který je známý pod názvem Blockchain Trilemma. Dá se říct, že se jedná o tři klíčové vlastnosti, které se ovšem nedaří skloubit. Jedná se o škálovatelnost, bezpečnost a decentralizaci. Problém dobře ilustruje následující obrázek.
Jak je vidět na obrázku, blockchainy se nacházejí na škále mezi těmito třemi vrcholy. Zatímco ETH A BTC jsou decentralizované a bezpečné, velmi špatně si vedou v rámci škálovatelnosti. Projekty jako EOS, Tron nebo NEO zase stojí jinde. Obětovaly decentralizaci na úkor škálování. Díky tomu, že jsou to DPoS systémy, mají jen několik málo ověřovatelů. U EOS panují výrazné pochybnosti, jestli doopravdy nemá jen jednoho hlavního ověřovatele v podobě Huobi.
Na třetím ramenu nejsou žádné projekty, protože nikdo si netroufne obětovat bezpečnost na úkor rychlosti a decentralizace. A to je v podstatě Blockchain Trilemma. A každý projekt chce být uprostřed. Cílem je vysoká decentralizace, škálovatelnost i bezpečí na síti. A právě o to se většinou snaží nově vznikající projekty, které hledají nové možnosti, jak dosáhnout konsensu v rámci sítě rychle a bezpečně.
Závěr
Tron, NEO, EOS obětovali decentralizaci na úkor škálovatelnosti. To je bohužel katastrofální přístup. Sítě jsou pod kontrolou velkých korporací. I proto je nepravděpodobné, že by z dlouhodobého hlediska byly úspěšnější než doopravdy decentralizované sítě.
Jak se daří trhu – Analyza BTC/USD – Co můžeme očekávat počas následujících dní?
To je dobře vidět na snahách ETH (Cardano např. také), které bude přecházet na PoS. Tím by se měla zvýšit jak škálovatelnost, tak i samotná decentralizace a zároveň udržet i dobrá míra bezpečnosti. Na druhé straně pak stojí například i XRP, které je vysoce centralizované.
Ten, kdo se jako první dostane do prostředního bodu a vybalancuje všechny tři vlastnosti, bude mít obrovskou konkurenční výhodu. Je ovšem pravděpodobné, že se to povede více projektům najednou. Žhaví kandidáti jsou ETH, Cardano, Comsos či Algorand. Potenciál pak mají spekulativní projekty, jako je IOTA či ještě vyvíjené projekty jako PolkaDot nebo Dfinity.
Co číst dále:
ZAMYŠLENÍ – Je Bitcoin bezpečný přístav? V nejbližší krizi lépe poslouží zlato