Já vím, já vím. Takovýchto článků vychází poslední dobou stále víc a víc a pro některé z vás to může být už unavující, ale něco na tom určitě bude. Stále více různých indikátorů (grafy) poukazuje na fakt, že finanční trhy nejsou vůbec v dobrém stavu. Velká část různých grafů se dostává do čísel a hodnot, které se v minulosti vždy objevily před příchodem krizí. Je tedy načase začít se na krizi připravovat?
Předpovědi se množí a nevypadají vůbec dobře
Vřele všem doporučuji si prohlédnout celé video, které obsahuje množství různých grafů poukazujících na to, že krize se může opravdu blížit. Ten nejdůležitější je však probírán během téměř celého videa. Jde o graf NY FED Probability of Recession in Next 12 Months (Pravděpodobnost krize v příštích 12 měsíců podle FEDu). Ta se aktuálně dostala na téměř hrozivý level.
V současnosti je totiž na čísle až 30 %, což nám naznačuje, že šance na příchod recese do 12 měsíců je extrémně vysoká. Pro srovnání, obvykle je tato šance na úrovni přibližně 4 % a aktuálně je tak více než 7,5krát vyšší než je normální stav. Co je však mnohem více alarmující je fakt, že takto vysoký level byl naposledy dosažen v roce 2007 a tedy v předkrizovém roce.
Jak se na krizi připravit?
Tak odpověď na toto se ve videu nenachází (to se soustřeďuje pouze na různé grafy a články, které mohou předznamenávat krizi). Ale velmi podstatnou a důležitou věcí je být na příchod krize připraven. Samozřejmě, že být připraven naprosto dokonale nejde, protože nikdy nevíte, kdy přesně krize přijde. Ale je tady pár základních pravidel, které můžete dodržovat a na krizi tak být lépe připraveni.
Prvním z nich je mít finanční rezervu ve výši 4 až 6násobku výdajů vaší domácnosti. To je nutné mít v případě, že byste během krize přišli o práci vy nebo některý jiný člen vaší domácnosti (v nejhorším případě třeba hned všichni). Pokud tedy víte, že se výdaje vaší domácnosti za jeden měsíc pohybují kolem 20 000 Kč (pouze příklad), tak byste měli mít našetřeno přibližně 80 000 až 100 000 Kč. Tyto prostředky byste měli mít bezpečně odloženy stranou od ostatních financí jako železnou rezervu.
Druhou, poměrně logickou radou, je mít na krizi odloženou ještě větší část peněz. Ty však nebudou sloužit jako železná rezerva, ale jako příležitost. Krize je totiž skvělou možností do budoucna. Všechna aktiva (v čele s kryptoměnami) mohou spadnout opravdu výrazně na ceně a mohou dosáhnout nízkých (“výprodejových”) cen. Vždyť i samotný Rockefeller řekl:
“Nejlepší čas na vydělání peněz je tehdy, když je na ulicích krev.”
Reflektujte tak na situaci, kdy trhy začnou klesat a jsou v červených číslech. A přesně to se děje zejména během krize. Ta by mohla přijít již dříve než za rok a tak je nejlepší čas na šetření peněz (na pozdější investování) právě teď.
Závěr
Opravdu vřele doporučuji se podívat celé video. Je tam několik skvělých informací, které vás určitě přinutí zamyslet se nad aktuální situací na finančních trzích. A nejen to. Video sleduje i aktuální vývoj v Americe (z různých úhlů pohledu) a analyzuje, proč mnoho z těchto aspektů předpovídá, že krize může přijít už během jednoho roku. Jak se však na ni připravit? Máte i vy nějaké rady, jak se připravit na krizi?
Co číst dále?
Měsíční PŘEHLED – Kryptoměny po lednu 2020 otočily a jsou na cestě k novým ATH
Zdroj:
youtube.com
Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.
Myslim ze I velmi dulezite je si nepujcovat hotovost na zbytne veci, zbavovat se dluhu, pockat s nakupem nemovitosti (nezatezovat se hypotekou), je pravdepodobne ze ceny nemovitosti budou klesat, neinvestovat do produktu ktere v dobe krize padaji..atd atd