Ethereum je v současnosti známo jako oblíbená veřejná blockchainová síť pro vývoj decentralizovaných aplikací (DApps) a inteligentních kontraktů. Jeho blockchainový protokol je jedním z mála kryptoměnových projektů, které ve skutečnosti dosahují přijetí v reálném světě. Blockchain Ethera nabízí desítky aplikací, které je možné rozdělit do 11 hlavních kategorií: otevřené finance, decentralizované burzy, hry, sběratelské předměty, trhy, nástroje pro vývojáře, identita, správa, infrastruktura, tokenové registry a tokenové standardy pro tvorbu ERC. Zdá se tedy, že je lídrem v oblasti podnikových blockchainových řešení.
Ethereum přispívá k revoluci internetu vytvořením decentralizovaného webu – nebo webu 3. Tento web usnadňuje transakce typu peer-to-peer (P2P). Znamená to, že technologie blockchain od Ëtherea postupně mění internetovou ekonomiku P2P prostřednictvím kontroly nad technologiemi a aplikacemi, které značně využíváme.
Existují tři hlavní důvody, proč je blockchain Etherea přínosný pro rozvoj internetu a technologii. Prvním je to, že digitální peníze (kryptoměny) jsou nativním prvkem internetu. Druhým je decentralizace aplikací s cílem nabídnout uživatelům nové možnosti. A zatřetí, dává uživatelům kontrolu nad jejich údaji a digitální identitou.
Přijetí blockchainu v reálném světě
Z 2 000+ kryptoměn, které jsou aktuálně na coinmarketcapu, nám Ethereum za čtyři roky ukázalo, jak může technologie blockchain dosáhnout přijetí v reálném světě s jednotlivci i podniky. Od vzniku Etherea v roce 2015 bylo na jeho blockchainu postaveno více než 2 500 DApps. V popředí podnikového využívání blockchainu Etherea jsou například společnosti Microsoft, JPMorgan Chase, Santander, Accenture, ING, Intel, Cisco a další.
Podniky implementující technologii blockchain
Microsoft a Amazon začaly používat Ethereum protokol, který uživatelům umožňuje vytvářet a spravovat cloud computing blockchain-as-a-service prostřednictvím jejich platforem. Tyto platformy Baas by mohly přispět k růstu a přijetí blockchainu do reálného světa. Kromě toho také poskytují přístup k variantám Etherea, jako je například blockchain společnosti JPMorgan’s – Quorum. Quorum je provozně zaměřena otevřená platforma blockchainu, založená na systému Etherea.
Blockchain Quorum byl dosud testován více než 250 globálními bankami prostřednictvím mezibankovní informační sítě (IIN). Zatímco blockchain společnosti JPMorgan je soukromou nebo povolenou verzí blockchianu Ethereum, hlavní trendy se vyskytují i na veřejné blokádě Etherea. Například účetní firma Big Four, Ernst & Young (EY), nedávno vydala veřejný blockchainový protokol s názvem Nightfall. Tento protokol je nástroj na ochranu soukromí, založený na protokolu zk-SNARK, který umožňuje stavět velkým podnikům platformy pro lepší soukromí.
Proč si velké společnosti vybírají blockchain?
Zdá se, že blockchain Etherea je hlavním blockchainem mezi podniky. Například více než 50 % firem v hodnotě miliard dolarů uvedených v seznamu Forbes „Blockchain 50: Billion Dollar Babies“ staví aplikace na blockchainu sítě Ethereum, nebo z ní odvozuje platformy.
Zde jsou některé z hlavních důvodů, proč si tyto podniky vybírají právě Ethereum:
- Výhoda prvního na trhu: Ethereum je první programovatelný blockchain, který na svém blockchainu obsahuje inteligentní smluvní funkce.
- Je to dobře naplánovaný projekt: Většina kryptoměn je dost spontánních, objevují se a stejně rychle vymřou. Na druhé straně je Ethereum projektem s vysokou úrovní důvěryhodnosti založeným na jeho trvalé historii – v porovnání s jinými kryptografickými projekty.
- Je veřejně dostupný: Veřejný blockchain sítě Ethereum je otevřený systém, což znamená, že se k projektu může připojit každý a přispět k jeho růstu a rozvoji. Toto je hlavní výhoda, protože umožňuje komukoliv rozvíjet a zlepšovat ekosystém.
- Má rozsáhlou podporu: Ethereum má největší komunitu vývojářů, kteří pracují na jeho blockchainovém protokolu. Stovky tisíc vývojářů pracují na ekosystému Ethereum a na projektu se podílejí střední i velké společnosti. Organizace Ethereum Enterprise Alliance a Hyperledger také nepřetržitě monitorují a přispívají k rozvoji projektu.
- Soukromné transakce: Podniky mohou dosáhnout soukromí se sítí Etherea vytvořením soukromých konsorcií se soukromými transakčními vrstvami. Dobrým příkladem je Quorum od společnosti JPMorgan. Podniky nyní mohou dosáhnout soukromí na veřejném blockchainu Etherea pomocí protokolu společnosti Ernst & Young’s Nightfall.
- Rychlé nasazení: Pro vývojáře a podniky je snadné začít s blockchainem Etherea. All-in-one platformy Baas, jako jsou služby Microsoft Azure, Amazon Managed Blockchain a platformy SaaS (software-as-a-service), jako například Kaleido podporované ConsenSys, se snaží podnikům usnadnit rozvoj jejich vlastních sítí blockchainu. Neustále se vydávají nové nástroje a vývojové soupravy, aby se Ethereum mohlo mezi podniky a firmami snadno přijmout.
- Investice: Cena kryptoměny Ethereum se od jejího uvedení na trh zvýšila o více než 9000 %. Investoři těžili hlavně z mimořádné návratnosti investic a očekává se, že cena ETH se bude v průběhu času neustále zvyšovat.
Nevýhody blockchainu Etherea
Zatímco blockchain Etherea může být blockchain pro podniková řešení, není to všestranné a konečné řešení – existují určité nevýhody. Mezi největší obavy podniků na blockchainu Etherea patří:
- Škálovatelnost: Primárním problémem systému Ethereum je škálovatelnost. Transakce jsou stále velmi pomalé, protože veřejný blockchain společnosti Ethereum dokáže zpracovat pouze přibližně 15–20 transakcí za sekundu – ve srovnání s 45 000 zpracovanými transakcemi za sekundu od společností Visa. Podniky vyžadují velmi vysokou průchodnost transakcí a síť Ethereum to ještě nemůže nabídnout ve veřejné síti.
- Nejistota: Další velkou nevýhodou pro Ethereum v podnikání je skutečnost, že projekt se stále rozvíjí a v systému se mohou vyskytnout určité chyby. Například pokud chcete, aby se program Etherea škáloval, musí projít se shodou algoritmu v důkazu o práci nebo i PoW.
- Konkurence: Zatímco Ethereum je lídrem v zavedení podnikového blockchainu, konkurují mu i jiné protokoly blockchainu, které tvrdí, že jsou škálovatelnější než Ethereum. Mezi takové konkurenty patří EOS, Cardano, Stellar, Neo, TRON a další.
Ethereum 2.0
Ethereum v současnosti trpí množstvím problémů a omezení týkajících se technologie blockchain, včetně problémů s vysokými náklady na fungování, bezpečností, stabilitou a dalšími. Tým za Ethereum však řeší tyto problémy radikálním přepracováním protokolu prostřednictvím aktualizace Ethereum 2.0.
Jak řekl zakladatel Etherea Vitalik Buterin:
„Ethereum 1.0 je drsným pokusem lidí vybudovat světový počítač; Ethereum 2.0 bude skutečně světovým počítačem.“
Aby se Ethereum stal „světovým počítačem“, aktualizace přinese tři základní komponenty, které jsou navrženy tak, aby protokolu pomohly uspět a byly přijaty jako standard mezi podniky:
- Přechod z energeticky náročného PoW algoritmu na PoS algoritmus.
- Implementace řešení škálování, jako je například sharding, který umožní transakce Etherea na paralelním subchainu. Toto řešení škálování bude kombinované s plazmovými řetězy a umožní Etheru zvládnout větší objem transakcí.
- Ethereum Virtual Machine(EVM) – což je motor zodpovědný za nasazení DApps na blockchainu – bude zcela přepracován a spuštěn podle nového programového kódu s názvem WebAssembly (WASM). Tato část aktualizace zvýší celkovou rychlost, použitelnost a bezpečnost Etherea.
Závěr
Jako jeden z nejstarších hráčů v kryptoměnovém poli získalo Ethereum důvěryhodnost mezi podniky. Aplikace protokolu v reálném světě také pokrývají 11 hlavních kategorií, o které by se potenciálně mohly zajímat podniky. A velká komunita vývojářů společnosti Etherea, která pracuje na vylepšeních protokolu blockchain, by mohly podniky považovat za technologický přínos. Mezitím Ethereum neustále čelí prodlevám s aktualizací, nízké úrovni škálovatelnosti a nárůstem konkurence. Celkově lze Ethereum snadno nahradit konkurenčním protokolem blockchainu, který je schopen splnit cíle a umožní rychlejí rozšířit svou síť. Konec konců, v tomto inovativním světě technologií je blockchain stále jen v rané fázi a je otázka času, kdy velké společnosti začnou využívat blockchain.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Lubo K.
Zdroj:
cointelegraph.com
ethereum.org
Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu a Twitteru.