Británie zvolila nového ministerského předsedu. Respektive si ho zvolila pouze konzervativní strana a tak je Británie nyní pod nadvládou nevoleného muže, který se proslavil kadencí, se kterou je schopen lhát. A to je velmi nebezpečné.
Johnson u kormidla
Boris Johnson je znám svou prostořekostí. To je jeho největší politické plus i mínus zároveň. Mnoho voličů obdivuje jeho jednoznačnou a smělou rétoriku. Mnoho jiných jí zase opovrhuje jako např. velká část Skotů, o kterých Johnson prohlásil, že by neměli mít volební právo.
Jak si vede Bitcoin – (PŘEHLED TRHU) Výplachy na obě strany a Bart pattern na denním pořádku
Muž, který ve svém proslovu sliboval, že bude sbližovat, opět lhal, protože už z podstaty své politické osobnosti je rozdělujícím elementem. To např. prokázal, když konstantně a vědomě lhal o tom, kolik Británie odvádí do EU a jaké bude mít vystoupení z EU následky.
A právě to mu jeho kritici prostě nemohou zapomenout. Vcelku logicky, vzhledem k tomu, že budoucí rozhodování je postaveno na lžích a vymyšlených číslech. Jeden z důvodů, proč je Johnson u moci, je právě jeho charakteristické rozdělování společnosti na tábory a škatulkování.
Brexit a nacionalismus
Hlavním Johnsonovým argumentem je, že Brexit umožní suverénní rozhodování mocného státu a z toho má nakonec celá Británie profitovat. Británie, ze které chce odejít Skotsko a budoucnost Severního Irska je v rámci uskupení národů také nejistá. Johnson má tak potenciál rozbít Británii na jednotlivé části.
Chcete být traderem – Tak toto bude paráda – Elliott Waves úvod – Deník 7. týden
Nový britský premiér proklamoval, že tvrdý Brexit je méně preferovaná varianta, ale bude pro Británii nakonec výhodná. O tom se dá rozhodně spekulovat a velmi to záleží na tom, jaké dohody si po vystoupení z EU Británie vyjedná. V případě tvrdého Brexitu ovšem může dojít k tomu, že dohody bude potřeba vyjednat urychleně.
Nevýhodné postavení
A právě potřeba a rychlost budou nejslabšími stránkami budoucího vyjednávání. Jen si to představte. Na trhu se budete dohadovat o ceně např. televize. Nastíníme si dva scénáře.
Scénář 1 – Vyjednáváte s mužem, který má kolem sebe dobře fungující tým, frontu zákazníků a armádu prodavačů. Snažíte se snížit cenu televize, ale podnikatel vám neustoupí, protože k tomu nemá žádný důvod.
Scénář 2 – Vyjednáváte s mužem, jehož tým na sebe ustavičně křičí, prodavači vyhrožují odchodem a jeho obchod potřebuje nezbytně nutně opravit. Vaše vyjednávací pozice bude podstatně silnější, protože jste si vědomi potřeby druhé strany získat finance.
A podobně, samozřejmě na úplně jiné rovině komplexity, se to má také s Brexitem. V případě tvrdého Brexitu se totiž Británie rázem ocitne ve velmi svízelné situaci na vyjednávání dohod, protože ostatní státy a obzvláště kriticky důležité velmoci jako USA a Čína si budou vědomi své silné pozice a naopak slabé pozice Británie.
Johnson pravděpodobně dotáhne Brexit do konce a vyvede Británii z EU za každou cenu. Následný, i kdyby jen krátkodobý, propad ekonomiky bohužel nejvíce dopadne na ty, kteří hlasovali pro zrušení statusu quo. To jsou ty nejchudší a nejvíc zanedbané regiony v Británii. A právě pro ně byla strůjcem jejich problémů spolupráce v rámci EU. Jenže to jednoduše není pravda a budou to právě tyto regiony, které nejvíce doplatí na jakýkoliv ekonomický propad.