Poté, co jsme si včera zrekapitulovali všechno, co jsme se dosud učili, jsme si z části představili i naše další téma. Tím bude Elliott Waves Theory (Teorie Elliottových vln, Elliottové vlny, Elliottky atd). Těm se budeme věnovat do konce tohoto týdne. Doprovázet nás na této cestě bude zejména odborník na toto téma Marek Vaňha, jehož si Jakub Kraľovanský přizval do svého kurzu (který stále dostanete s 20% slevou).
Co je Teorie Elliottových vln?
Tato teorie (pokud neřešíme ještě žádné vlny) v podstatě říká hlavně to, že trh se musí stále vyvíjet (ale musí jít normální rychlostí – nemůže být přepálený). Celá teorie je založena zejména na tržní psychologii.
Na to, aby trh nebyl přepálený, slouží tři korekční vlny (ABC), které jsou očekávané vždy po impulzivních vlnách (12345). Právě tak se může docílit zdravého růstu trhu, který bychom mohli přirovnat ke „třem krokům vpřed a dvěma vzad“.
U samotných Elliottových vln nám pomáhá i Fibonacci a jeho dva indikátory, kterým jsme se věnovali nejvíce (Fibonacci Retracement a Fibonacci Extension). Při retracementu se využívají zejména hladiny 0,382 a 0,618, které slouží k odhalení cenových levelů, kam může pohyb klesat v případě impulzivních vln (v případě korektivních vln stoupat). U extension používáme hladiny 1,01 a 1,618, které nám pomáhají při určování vlny 3 a vlny 5.
Jak začít s Elliott Waves?
Jakmile na grafu dokážete odhalit změnu trendu (tvorbou higher high a higher low) a jasně vidíte první dvě vlny z impulzivního cyklu, umíte téměř přesně určit i to, jak vysoko se dostanou vlny 3, 4 a 5. To umíte určit na základě délky prvních dvou vln a síly (jak moc je daná vlna impulzivní).
No a jaký nástroj použijete na to, abyste z aktuálního pohybu předpověděli, kam až půjde cena v budoucnu? Samozřejmě, že Fibonacci Extension. Pokud tedy vezmete extension z pohybu 1 (z první vlny), tak vlna 3 bude někde na úrovni FIB 1,01 (101 %). V praxi to znamená, že vlna 3 nemůže být nikdy kratší než vlna 1.
Pokud nechcete zmeškat nové informace o obchodování, sledujte náš deník na našem Facebooku nebo na stránce k-mag.cz.
Následně se dá vlna 4 (korekční vlna) očekávat někde na úrovni 0,786 (78,6 %) z původního pohybu. U vlny 4 máme i jedno podstatné pravidlo a to nám říká, že vlna 4 nemůže spadnout níže než vlna 1.
Všimněte si, že stále používáme pouze jeden a tentýž indikátor, kterým je Fibonacci Extension. Ten nám následně pomůže určit i velikost vlny 5. Ta by měla být zhruba na úrovni 1,618 (168 %). Po dokončení této vlny by nás měla čekat korekční fáze a tedy vlny A, B, C. Ty by měly trh zchladit a umožnit mu načerpat nové síly na růst.
Korekční vlny ABC
Po dokončení pěti vln tedy můžeme očekávat korekci. Tu naopak umíte předpovídat pomocí indikátoru Fibonacci Retracement. U tohoto indikátoru vás nyní zajímá pohyb z úplného dna (začátek vlny jedna) až po vrchol vlny 5.
Tento indikátor vám následně určí, kam asi by mohly padat korekční vlny A, C. Vlna A by měla jít někam do úrovně 0,382 a vlna C by se měla vejít do levelu 0,618. No a následně by se dal pohyb první impulzivní vlny (12345) přenést na konec vlny C, a zavelet by tak měl na nový růst.
Závěr
Tolik zatím k úplným začátkům o Teorii Elliottových vln. Ta má samozřejmě nespočet pravidel a dalších informací. Avšak aby se to vše dalo krásně zapamatovat, zítra si to raději ještě vyzkoušíme na grafu. Následně budeme ve čtvrtek a pátek pokračovat dalšími informacemi o tomto velmi efektivním indikátoru.
Co číst dál?
Komplikované, ale přitom tak jednoduché – AB=CD pattern – Deník 6. týden
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.