[Názor] Energetická náročnost není klíčem k ceně BTC – Tím jsou fundamentální vlastnosti BTC

0
těžba, mining, BTC, Bitcoin

V kryptoprostoru existuje dlouhotrvající diskuze o tom, kde se vlastně bere cena BTC. Jedním z velmi oblíbených faktorů, který je často opakovaný, je, že hodnota BTC plyne z náročnosti jeho těžby. To je v mých očích poměrně velké nepochopení situace a zbytečný narativ, který má nalákat ty, kteří nerozumí fundamentálním vlastnostem BTC.

Pálíš energii = vytváříš hodnotu

Mezi nadšenci do kryptoměn koluje narativ, vyprávění o tom, že Bitcoin má hodnotu proto, že je na jeho výrobu/těžbu potřeba spálit mnoho energie. Cena Bitcoinu je podle tohoto argumentu přímo vázaná na to, kolik stojí BTC vytěžit.

To, řekl bych, je naprosto chybný úhel pohledu a hned vysvětlím proč. Představte si, že těžíte zlato. To má jednoznačnou hodnotu. Zvýší se cena vašeho zlata, pokud jej budete těžit dráž? Rozhodně ne. Cena zlata bude taková, za jakou ji budou lidé ochotni nakupovat. Jenže ne všichni, kdo zlato prodávají, ho právě vytěžili. Stejně je to i u BTC. Většina prodejců nebude zároveň těžaři, ale spíše spekulanty.

Informace o trhu – (PŘEHLED TRHU) Libra opět v problémech a Bitcoin bojuje v klíčové zóně

Vysoká spotřeba energie v síti BTC je primárně bezpečností pojistka, která ovšem neurčuje cenu. Cena BTC spíše určuje náročnost těžby a počet těžařů než naopak. Čím vyšší cena BTC, tím bezpečnější síť, protože se vyplatí více těžařům těžit BTC. O fundamentální hodnotě BTC ovšem nevypovídá počet spálené energie.

Fundamentální hodnota je jinde

Cena kryptoměn se neodvíjí podle toho, jak je drahé je těžit (korelace tam samozřejmě je, viz. výše). Cena kryptoměn by měla odpovídat daleko základnějším vlastnostem. Klasické vysvětlení, které podává Andreas Antonopoulos a já s ním souhlasím, je, že kryptoměny mají fundamentální hodnotu postavenou na pěti pilířích.

Otevřenost – každý se může podílet na rozvoji BTC sítě. Každý si může založit node a každý může hlasovat o budoucnosti sítě anebo se do ní zapojit.
Veřejnost – chcete-li vlastnit Bitcoin, tak si ho prostě můžete koupit. Je jedno, jestli jste z Íránu nebo Zimbabwe. Bitcoin nedělá rozdíly.
Globální charakter – Bitcoin je světová technologie. Každý s přístupem k internetu má přístup i k BTC síti. Žádné hranice, žádné bariéry.
Rezistence k cenzuře – díky decentralizované podstatě je nemožné zakázat nebo zrušit předchozí transakce, které jsou zapsány do blockchainu.
Neutralita – Bitcoin a jeho síť neřeší hodnoty jednotlivých států a kultur. Bitcoin je síť určená k přenosu hodnoty a to také dělá.

To jsou klíčové pilíře, na kterých stojí BTC, a bylo by úplně jedno, kdyby PoW nahradil PoS. Síť bude zabezpečena novým způsobem, který vytvoří podmínky pro bezpečný chod sítě. Energie by se přestala pálit v tak velkém množství a v rámci teorie her by byl špatný hráč tak jako tak odrazen od pokusu kompromitovat síť.

Kryptoměny (nejen Bitcoin) mají specifické vlastnosti, které vedou k tomu, že mají hodnotu. Ta je v jistém vztahu k tomu, kolik např. stojí těžba, ale fundamentálně lze říci, že jsou hodnotné kvůli svým vlastnostem a kvůli tomu, že jim lidé tu hodnotu fakticky přikládají. Věříte, že BTC má hodnotu jeden milion dolarů? Pak jej koupíte za cenu 3,6 anebo 50 tisíc dolarů.

Co číst dále:

[VIDEO ANALÝZA] Bitcoin a highcap altcoiny – Vyplatí se nyní nakupovat? Kam umístit stoploss?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno