S neuvěřitelným technologickým postupem posledních let vyvstává otázka, kdy lidstvo dorazí na práh technologické singularity. Co to je? Kdy to bude? A je to dobrá nebo špatná věc? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujících řádcích.
Technologická singularita
Technologická singularita je bodem v čase. Bodem, kdy se technologický pokrok vymkne z rukou lidstva a nebude již sledovatelný či pochopitelný pro běžnou, lidskou mysl. Změny, které v technologickém pokroku proběhnou, budou nezvratné a navždy fundamentálně změní lidskou existenci.
Chcete se stát traderem – Větší trápení tu ještě nebylo – Elliott Waves Theory – Zkouška 7. týden
Velmi populární je teorie o explozi inteligence. Ta říká, že při vytvoření dostatečně schopné umělé inteligence, bude možné pomocí této UI vytvořit další a ještě vyspělejší umělou inteligenci. Pro představu uvedu jednoduchý příklad.
Vědec vytvoří obecnou, umělou inteligenci a nazve ji Maeve. Maeve bude mít jeden hlavní úkol, kterým bude vytvořit další, lepší umělou inteligenci. Za dva týdny Maeve vytvoří Neala. Ten za jeden den vytvoří Rosean a ta vytvoří za půl hodiny Eneai. Po měsíci bude existovat miliony verzí natolik pokročilých UI, že člověk nebude schopen sledovat jejich vývoj ani jej pochopit. A nebude již návratu zpátky.
Kdy přijde singularita
Předešlý příklad je jednou z mnoha potenciálních podob singularity. Futurolog Ray Kurzweil například vidí jinou potencionální technologickou singularitu. Takovou, kdy se podaří zkrotit výpočetní sílu částic na kvantové úrovni a vše bude možné změnit v počítač nebo respektive výpočetní jednotku. Každý pohyb správně uspořádaných kvantových částic bude moci být využit jako výpočetní síla.
Celá planeta a potencionálně vesmír by se stal jistou formou počítače. Jistě si dovedete představit, že je to tak radikální změna, že cesta zpět již nebude možná. A kdy by to tedy mělo být?
Popularizátor pojmu technologické singularity, Vernon Vinge, předpovídá, že by se neměla objevit dříve než v roce 2005 a ne později než v roce 2030. Takže máme teoreticky ještě 10 let starého života. Mnozí ovšem odhadují, že singularita by se mohla objevit do roku 2050. Jenže technologická singularita není tesaná do kamene. Je to jen nejasný koncept, který může sice přijít, ale také nemusí. Jsme schopni vytvořit tak bezvadnou, umělou inteligenci, že bude schopna se dále vyvíjet a tvořit nové generace, které budou ještě chytřejší? Budou existovat limity nebo ne? To jsou otázky, které nemají žádné odpovědi.
Máme se bát?
Strach z technologické singularity je oprávněný, ale ne v intencích hollywoodských filmů. Od Terminátora po Matrix (kde umělá inteligence neznala základní fyzikální zákony, protože používat lidi jako baterky je extrémně neefektivní) se filmy soustředí na vizi budoucnosti, kdy umělá inteligence zničí lidskou rasu.
Nic takového není pravděpodobné. Varianty, které nás potenciálně čekají, budou spíše daleko složitější a překvapivější. Jednou z možností je i integrace lidské rasy se super inteligencí a symbiotický život. Na otázku, jestli je potřeba se bát, není jasná odpověď. Co je ovšem jistě potřebné, je být opatrný. Cestou k obecné, umělé inteligenci totiž můžeme narazit na ozbrojené drony, které se budou učit pouze jak efektivně zlikvidovat nepřítele.
Před tím varoval Musk či Hawking. Singularita je stav, který bude rozhodně překvapivý, protože nic podobného nemá v historii obdoby. Každý jednotlivec na planetě ovšem vidí, že technologická revoluce (ne singularita) je v plném proudu. Naše životy se změnily od základů díky chytrým zařízením, internetu a brzy i samořiditelným autům. Budoucnost je plná překvapení a osobně bych je spíše vítal, než se jich obával.
Co číst dále?
Bitcoin na 10 000 $! – Bull-run za dveřmi, ale ještě nás čeká poslední pokles + OZNÁMENÍ