Čekáte, až vás nakopne múza? Namísto aktivní stimulace kreativity zkuste trochu netradiční způsob – nudu! Nuda podle nové studie podněcuje nejen tvořivost, ale i produktivitu. Jak se tedy máte správně nudit?
Nuda vás překvapí – nečekané závěry výzkumů
V nedávném výzkumu vědci rozdělili lidi do dvou skupin. Jedna skupina dělala extra nudnou činnost à la Popelka – třídila fazolky podle barvy. Druhá skupina se naopak věnovala zajímavé a kreativní aktivitě. Následně dostaly obě skupiny stejnou roli: Vymyslete výmluvu, proč máte zpoždění! Osoby unuděné tříděním fazolek svými odpověďmi jednoznačně převýšily druhou skupinu, co se kvantity i kvality týče. Závěr? Nuda se vyplatí! Budete kreativnější a produktivnější!
Profesor počítačové vědy Cal Newport říká: „Pokud jste vystaveni zajímavým informacím, ale nezpracujete je a nejste sami se svými myšlenkami, velmi pravděpodobně získáte pouze malý zlomek jejich hodnoty.” Navíc když se nudíme, často zacházíme do budoucna, představujeme si ji, tvoříme rozpočty a plány, což nám pomáhá v dlouhodobém aspektu při rozhodování i plánování.
Smartphony nudu ničí
Podle Pew Research Center se až 77 % uživatelů smartphonů bude raději zabývat svým telefonem, jako by se měli nudit. Nuda není in, když jsou dnes moderní technologie vždy po ruce a zejména zabaví. Pomohlo by nám, pokud bychom je častěji odložili a více se nudili?
Manoush Zomorodi, žurnalistka a autorka knihy Bored and Brilliant, udělala experiment s 20 000 posluchači podcastu. 88 % z nich uvedlo, že když během cesty odložili telefony, pomohlo jim to pročistit si myšlenky. A to dokonce až tak, že všichni plánovali zabudovat tento nový zvyk do každodenního života. Už žádné telefony na cestách!
Nuda – jak na ni?
- Odložte telefon, když jste v pohybu. Namísto surfování po netu se nechte unášet okolní krajinou, dopřejte si odpočinek.
- Poslouchejte hudbu doma na pohovce a nic nedělejte. Pokud pohyb přece potřebujete, zkuste si zaměstnat své ruce házením míčku.
- Kašlete na donášku, jděte pro oběd sami. Malá procházka osvěží vaši pozornost a uvolní mysl.
- Dělejte domácí práce v tichu, bez podcastu. Domácí práce jsou i tak součástí rutiny, tak proč to nevyužít?
- Naplánujte si pravidelný čas na nudu! Zní to divně, ale aby člověk nabyl nové zvyky, musí je také pravidelně opakovat.
Pozor, nuda bolí!
Na závěr jedno malé upozornění. Nuda může bolet stejně jako sport, když s ním právě začínáte:
„Když se nudíte, cítíte se velmi nepohodlně, pokud na to nejste zvyklí. Je to podobné jako s chozením do fitka. Nejprve to skutečně bolí, ale pokud tam začnete chodit několikrát do týdne, bude to stále jednodušší. Možná když se dostanete na trochu vyšší level, najednou se to stane součástí vašeho života,” uvedla Zomorodi.
Co číst dál?
Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu a Twitteru.
Zdroje:
lemonade.com
time.com
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsala Ivana G.