Ten, kdo společně s námi prochází světem kryptoměn, zná určitě přezdívku Slush, která v sobě skrývá identitu Marka Palatinuse, velkého vizionáře ve světě kryptoměn, a hlavně zakladatele vůbec prvního mining poolu na světě. Slushpool byl založen jako sdružení těžařů 27. listopadu 2010 pod tehdejším názvem Bitcoin Pooled Mining Server.
Mohlo by vás zajímat: Osobnosti Marka Slush Palatinuse jsme věnovali celý článek – co tento vizionář dokázal?
Pro ty, kteří se ještě nesetkali detailně s těžbou kryptoměn, je nutné uvést, že těžební pool, kterých se dnes prezentuje ve světě velké množství, v podstatě označuje sdružení těžařů kryptoměn, kteří tímto způsobem spojují své těžební výkony. Dosahují tak větší pravděpodobnosti nalezení bloku. Vždy když dojde na předmětném poolu k nalezení bloku, všichni těžaři, kteří jsou v poolu účastni, si rozdělí odměnu za jeho nalezení v poměru, v jakém zde poskytují těžební výkon. Pokud má tedy pool například dva účastníky, z nichž jeden se podílí na celkovém výkonu poolu devadesáti a druhý deseti procenty, bude v tomto poměru rozdělena i odměna za nalezení bloku poskytnutá sítí. Provozovatelé poolů jsou pak živi z tzv. fee neboli procentuálních poplatků z dosažených výsledků těžby. Slushpool má nastavené stabilní fee na 2 %.
Marek Palatinus koncipoval tento pool v době jeho vzniku pro těžbu kryptoměny Bitcoin, dnes však nabízí ještě možnost těžby pro kryptoměnu Zcash. K dnešnímu dni reprezentuje Slushpool spojený výkon přibližně 190 000 těžařů pro kryptoměnu Bitcoin a 8 000 těžařů pro kryptoměnu Zcash.
Jednoduchý návod na Slushpool
1. Registrace
Pokud byste chtěli Slushpool vyzkoušet, můžete se zaregistrovat na adrese slushpool.com:
Zde vyplníte přihlašovací jméno (username), e-mail, zvolené heslo. Nezapomeňte zakliknout souhlas s podmínkami použití (term of use) a potvrdit zeleným tlačítkem (complet registration):
2. Nastavení mineru
V našem případě budeme nastavovat Antminer S7.
Podle návodu (odkaz na stránce Workers):Do adresového řádku prohlížeče zadáte ip adresu mineru, přihlásíte se do mineru a zadáte zvýrazněné údaje.
V našem případě je userName „MRchain“ a workerName S7-1. Heslo je libovolné (na slushpoolu není třeba nikam zadávat). Nastavení v tabulce Pool 1 funguje jako hlavní nastavení mineru, Pool 2 a Pool 3 fungují jako záložní v případě výpadku hlavního poolu. Vyplníte tedy i tabulky Pool 2 a Pool 3 stejným userName.workerName, jen adresa poolu bude rozdílná (záložní).
3. Registrace adresy pro výplatu vytěžených mincí
Pro výplatu vytěžených mincí musíte zadat adresu vaší bitcoinové peněženky, a to uděláte zde: settings -> selected coin -> payout.
Do vyznačeného pole vyplníte vaši btc adresu, zde je možné si nastavit i výši minimální výplaty, kterou vám pool pošle na peněženku (Payout Threshold).
A nyní už si stačí jen zkontrolovat, zda je váš miner dobře nastaven a funkční, a to v záložce Workers, případně Dashboard.
Závěr
Slushpool ukázal světu nový a revoluční způsob miningu, a to v poolu (tedy těžba ve spojení ostatními – sami na svém stroji dnes již takřka nic nevytěžíte). Tento způsob je nejpopulárnější mezi těžaři kryptoměn, je díky němu zajištěna vysoká bezpečnost, správný chod blockchainu a rovnoměrné rozdělení odměn.
Co číst dále?
Co je to Libra? Kryptoměna od Facebooku může přinést globální adopci