Regulační orgány pro Bitcoin (BTC) a další kryptoměny se na celém světě vyvíjely různým způsobem, od přímých zákazů až po tzv. právní předpisy „přátelské vůči kryptoměnám“. Velké množství států tvrdě pracuje na zákonech, které by regulovaly nebo legalizovaly kryptoměny. Největší ekonomika světa – USA – ještě nezískala vedoucí postavení mezi vládami, které se aktivně snaží regulovat tuto novou technologii.
Bitcoin jako kryptoměna, nebo komodita?
Několik významných osobností a regulátorů se nedávno vyjádřilo o kryptoměnách a jejich regulacích. Julie Stitz z komise pro komoditní futures a obchodování (CFTC) Heatha P. Tarberta, Timothyho Paoliniho z NYU Blockchain a mnoho dalších odborníků z oblasti průmyslu se vyjádřili k současné situaci s regulací krypto a blockchainu v USA.
USA – dům ekonomické síly na Wall Street a Silicon Valley čelí některým problémům při vytváření soudržného regulačního prostředí pro kryptoměny. Různé regulační agentury v USA mají různé postoje ke kryptoměnám. Síť vymáhání finančních trestných činů ministerstva financí USA (FinCEN) již v roce 2013 klasifikovala Bitcoin jako „příklad decentralizované virtuální měny“. V následujícím roce navrhla služba Internal Revenue Service (IRS) zacházení s Bitcoinem jako digitální měnou a majetkem pro účely federální daně v USA. V roce 2015 určila Komise pro obchodování s komoditami (CFTC), že v USA jsou digitální měny klasifikovány jako komodity.
Kryptoměny stále jako neregulované aktivum
Julie Stitz, viceprezidentka centra pro konkurenceschopnost kapitálových v USA, má jasný názor na regulaci kryptoměn:
„Historie Spojených států v oblasti přijímání změn a doplnění právních rámců ve finančním sektoru vyústila do robustní regulační struktury, která umožňuje stabilitu trhu a efektivně řídí rizika. Ačkoliv trh s digitálními aktivy stále roste, existuje riziko a obavy, že USA mohou zůstat pozadu – chybí příležitost na kultivaci inovací, vytváření pracovních míst a růst ekonomiky pomocí rozvíjejících se technologií.“
John S. Wagster si myslí, že regulační zákony pro kryptoměny se budou postupně rozvíjet:
„Vládní subjekty USA z velké části dovolují, aby se regulace kryptoměn postupně vyvíjela z existujících zákonů. Některé zákony byly zavedeny v osmdesátých letech a jsou dosud nezměněné. Místo toho, aby navrhovali nový regulační rámec.“
Začátkem tohoto léta Komise pro cenné papíry (SEC) a Úřad pro regulaci finančního průmyslu (FINRA) společně načrtli otázky týkající se dodržování regulačních předpisů pro osoby nakupující kryptoměny. SEC se vyjádřila, že kryptoměny by mohly být reálně považovány jako digitální aktivum. V důsledku složitých právních a daňových požadavků, uložených několika regulačními agenturami USA, z nichž některé byly vyjmenovány výše, USA stále nemá jasný regulační rámec pro kryptoprůmysl na federální úrovni.
Zdroj:
cointelegraph.com
Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu a Twitteru.
Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Lubo K.