V závislosti na rostoucím obchodním napětí můžou přijít vhod poslední čísla z Číny o exportech, ze kterých vyplývá, že jejich země je v obchodním přebytku 45 miliard dolarů. Což se dá jistě označit za lepší výsledek, než se dalo vůbec očekávat. Pak tu máme z Číny další zprávu, dle které bylo zrušeno regulativní opatření, jenž komplikovalo burzovním obchodníkům z ciziny v Číně obchodovat.
Čína
Čínský obchodní přebytek se světem dosáhl v červenci 45,06 miliardy dolarů, tuto zprávu přinesla ve čtvrtek obecní správa cel. Toto číslo se ale oproti předchozímu měsíci snížilo o 11,6 %. Čínská obchodní bilance se Spojenými státy činila v červenci kladných 27,97 miliardy USD, což znamená, že od června klesala z přebytku 29,92 miliardy USD. V meziročním srovnání činí čínský obchodní přebytek s USA 168,5 miliardy USD.
Čína dále uvedla, že její vývoz v dolarech se v červenci meziročně zvýšil o 3,3 %. Dovoz klesl o 5,6 % ve srovnání se stejným měsícem v roce 2018. Čísla jsou to stále dobrá, a to navzdory očekávání tržních pozorovatelů, kdy je v jejich hledáčku pozornosti hlavně období obchodní války mezi Pekingem a Washingtonem. Čínská ekonomika čelí právě tlaku amerických cel, o jejichž zavedení bylo rozhodnuto v květnu tohoto roku. USA nedávno oznámily, že od 1. září zavedou na zbývající čínské zboží další 10% clo.
Dle dalších zpráv se Čína rozhodla upustit od regulace, která požaduje, aby cizinci získali souhlas od úřadů země dříve, než budou moci v Číně obchodovat. Podle zprávy regulátoři ruší zákaz nekrytých “sázek“. To znamená, že cizí státní příslušníci budou moci obchodovat s futures konrakty na komodity a akciové indexy, aniž by museli dodržovat kvótu stanovenou pekingskou vládou.
Mohlo by vás zajímat: Spor mezi Amerikou a Čínou bude hnát cenu Bitcoinu ještě výše!
Německo
Společnost Deutsche Telekom AG ve čtvrtek uvedla, že její čistý příjem v první polovině roku 2019 činil 39,2 miliardy EUR, což je meziročně o 7,9 % více, zatímco její výnosy očištěné o pozitivní vlivy čistého kurzu se zvýšily o 1,2 miliardy EUR nebo 3,2 % na ročním základě. Zisk společnosti z podílu na akcii činil 0,53 EUR, což představuje nárůst o 3,9 % ve srovnání s prvními šesti měsíci roku 2018.
Ve druhém čtvrtletí došlo k výraznému skoku ve vykázaném čistém zisku, a to ve výši 900 milionů EUR, což je o 90,7 % více než v předchozím roce. Upravený zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací se v první polovině roku 2019 meziročně zvýšil o 0,9 mld. EUR, resp. o 7,7 % na 12,2 mld. EUR. Současně se počet zaměstnanců firmy snížil o 1,4 %.
Oddělení zdravotní péče společnosti Siemens AG a společnost Siemens Healthineers již v roce 2018 souhlasilo s nákupem firmy Corindus Vascular Robotics kótované na newyorské burze cenných papírů, a to v objemu transakce v hodnotě přibližně 1,1 miliardy USD. Akcionáři společnosti Corindus mohou očekávat, že v tomto obchodě utrží zisk 4,28 dolaru na akcii. Společnost Corindus bude oficiálně zakoupena společností Siemens Medical Solutions, která je dceřinou společností Siemens Healthineers.
Generální ředitel společnosti Corindus Mark Torland uvedl:
“Věříme, že transakce přinese okamžitou, přesvědčivou a jistou hodnotu všem akcionářům společnosti Corindus a také významné výhody pro naše zákazníky. Kombinace pokročilého, vysoce kvalitního zobrazovacího, digitálního a umělého zpravodajství společnosti Siemens Healthineers spolu s nástroji a s platformou přesné robotiky společnosti Corindus mají potenciál změnit způsob poskytování zdravotní péče těm, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami. Obrovská technologická synergie a sdílená vize mezi oběma společnostmi by nám měla umožnit dosáhnout bezproblémové integrace mezi našimi podniky.”
Dohodu musí ještě schválit akcionáři společnosti Corindus, ale očekává se, že bude hotovo v posledním čtvrtletí tohoto roku.
Závěr
Určitě je pro mnoho lidí překvapující, že si Čína stále drží obchodní bilanci v přebytku a vykazuje tedy pozitivní čisté exporty. Exporty do USA jsou pro Čínu samozřejmě velmi důležité, takže se nedá úplně očekávat, že by se jich jen tak vzdala, nebo že by čínští exportéři nedokázali najít případnou náhradu. V poslední době třeba roste objem obchodů mezi Čínou a Ruskem, takže náhradní odbyt tu bude. Rusko sice není tak bohatá ekonomika jako USA, ale trh je to velký, takže je tu do jisté míry substituce možná. Naopak je to velká příležitost pro státy Evropské unie, aby upevnily obchodní vztahy s ČLR a vytěžily z toho co nejvíce.
Co číst dále?
Analýza akciového indexu EU50EUR – Velké oslabení v závislosti na rostoucím napětí