Strhla se vlna kritiky vůči záporným úrokovým sazbám

0
banky

Vrcholní evropští bankovní manažeři se vyjádřili kriticky o záporných úrokových sazbách a negativech, které z nich vyplývají. A to zrovna v době, kdy se schyluje ke klíčové schůzi Evropské centrální banky.

Kvantitativní uvolňování

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing varoval před tím, aby se pokračovalo v  monetární politice kvantitativního uvolňování (tzv. Quantitative easing) Evropskou centrální bankou. Dle něj to bude mít „závažné vedlejší účinky“ pro region, který již defacto má záporné úrokové sazby. Generální ředitel UBS Sergio Ermotti měl podobně znějící kritiku. Ten tvrdí, že záporné úrokové sazby poškozují sociální systémy a míru úspor. Pánové se navíc shodnou, že v dlouhém období můžou záporné úrokové sazby zlikvidovat finanční systém.

Tyto komentáře přidávají na nervozitě v celé Evropě, protože se zdá, že monetární politika Evropské centrální banky omezí růst ekonomiky a pokřiví už tradiční dynamiku půjček a úvěrů. Ermotti tvrdí, že záporné úrokové sazby vytvoří absurdní situaci, ve které banky nebudou chtít držet vůbec žádná depozita. Generální ředitel Norges Bank Investment Management Yngve Slyngstad (norského kapitálového fondu v hodnotě 1 bilionu dolarů), uvedl, že záporné sazby jsou v současné době největší starostí světového bohatství.

Rzohodnutí ECB může být velmi znepokojující

Evropská centrální banka se 12. září rozhodne, zda ještě více sníží své úrokové sazby, protože řada ekonomických ukazatelů nedávno vykázala zpomalující ekonomiku. Prezidentská kandidátka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve středu evropským zákonodárcům v Bruselu sdělila, že „vysoce akomodativní politika je zaručena na delší dobu“.

Na to Sewing reaguje, že centrální banky nemají téměř žádné nástroje, které by účinně zmírnily skutečnou hospodářskou krizi, a především centrální banka už otevřela “klikátko” na peníze, což je podle něj velmi znepokojivé.

Kromě nižších úrokových sazeb se Deutsche Bank a její konkurenti, včetně Commerzbank, také potýkají se zhoršováním ekonomického prostředí v Německu. Museli totiž vyčlenit více peněz na půjčky společnostem, které se potýkají s dopady globálních obchodních sporů, nejistoty související s Brexitem a zvyšujícího se napětí v autmobilovém sektoru.

Generální ředitel Commerzbank Martin Zielke uvádí, že úrokové marže bank jsou v tomto prostředí pod tlakem, a to se jen tak nezmění. Dále dodává, že se nejedná o zvláště udržitelnou nebo odpovědnou politiku. 

Co číst dále?

Analýza komodity stříbro – Stříbro si nedá pokoj a i nadále trhá rekordy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno