Plastové znečištění je patrné už i ve fosilních záznamech. Když jednou lidstvo budoucnosti bude charakterizovat éru naší současnosti, stanou se plasty tím, co nás bude definovat?
Jsou plasty naším odkazem budoucím generacím?
V nedávném výzkumu, který je první detailní analýzou plastů v sedimentech, vědci zkoumali roční vrstvy sedimentů u pobřeží Kalifornie zpětně až do roku 1834. Vědci objevili plast ve vrstvách, přičemž jeho množství přesně odráží exponenciální nárůst výroby plastů za posledních 70 let.
Většina plastových částic v sedimentech byla původně vlákna ze syntetických tkanin používaných v oděvech, což naznačuje, že plasty proudí odpadní vodou volně do oceánu.
„Naše láska k plastům je zapsána v našich fosilních záznamech,“ uvedla vědkyně Jennifer Brandon.
„Je to špatné pro zvířata, která žijí na dně oceánu: pro korálové útesy, mušle, ústřice a tak dále… Všichni se ve škole učíme o době kamenné, době bronzové a železné – bude současnost známá jako doba plastová? Je to děsivé, že toto je to, proč si budou naši generaci pamatovat.“
Plasty mají potenciál stát se tak výrazným prvkem naší doby, že právě ony budou charakterizovat nás a naši lidskou aktivitu z pohledu budoucích generací – tedy pokud ještě bude existovat pohostinná Země, na které budou následující generace schopné přežít.
Množství plastů v sedimentech roste
Podle studie se od roku 1940 množství mikroplastů v sedimentech zdvojnásobilo každých 15 let.
„Je to velmi jasný podpis. Plast byl vynalezen a téměř okamžitě ho můžeme vidět v sedimentárním záznamu,“ uvedla Brandonová.
Plasty pereme přímo do oceánu
Podle jiné studie z roku 2016 se během jedné várky praní uvolňuje až 700 000 mikroplastických vláken. Podle Jennifer Brandon nejsou tyto mikroplasty zlikvidovány a dostávají se dále do přírody:
„Nefiltrujeme je správně v domácnosti nebo v čistírnách odpadních vod. Myslím si, že toto jsou další velké otázky: Co uděláme s naší odpadní vodou a z čeho vyrábíme naše šaty? Protože zcela jasně pereme plasty přímo do oceánu.“
Kdy nastane konec doby plastové?
Mnoho milionů tun plastů se každoročně vypustí do životního prostředí, plasty se dále rozkládají na malé částice a vlákna, která se již více biologicky nedegradují. Mikroplasty se už našly všude – v nejhlubších oceánech, ve vysokých horách, a dokonce i ve vzduchu v Arktidě. Tato všudypřítomnost značí celkové znečištění planety.
Podle Brandonové neexistuje důvod se domnívat, že by byl exponenciální nárůst znečištění plasty aktuálně snižován, protože výroba plastů ještě včera nadále rostla a stále roste.
„Doufám, že naše studie ukazuje, že se jedná o velmi závažný problém,“ uvedla vědkyně na závěr.
Co číst dál?
Mikroplasty v pitnej vode pre nás nie sú nebezpečné – zatiaľ!
Zdroj:
theguardian.com
sciencemag.org