Roboti si již našli místo snad v každém odvětví a výjimkou není ani obor lékařství. Nový vynález z Massachusettského technologického institutu (MIT) vypadá trochu jako malý červ. Je to řiditelné robotické vlákno, které se dá navádět lidskými cévami.
Jak to celé funguje?
Velkou výhodou je ovládání pomocí magnetu. To umožňuje, aby lékař byl v jiné místnosti než ošetřovaný. U již existujících přístrojů musí být zdravotník přímo u pacienta. To ale ohrožovalo jeho zdraví, protože ošetřovaný musí být po celou dobu procedury pod speciálním rentgenem.
Robot se má používat k aplikaci látek na rozpouštění krevních sraženin nebo k řešení problému s ucpanými cévkami v mozku.
Z čeho je robot vyroben?
Střed robotického vlákna je ze slitiny niklu a titanu a je tedy ohebný a pružný. Vnitřek je pak obalený gumovou pastou, která obsahuje magnetické částice. Obal je navíc, pomocí dříve vyvinuté metody, obalen v hydrogelu, který robotu napomáhá, aby se snadno pohyboval i v klikatých cévách mozku.
Mohlo by vás zajímat: Kvantový počítač: Google zahájil éru kvantové nadvlády – Začíná nová technologická revoluce?
Závěr
Věda v lékařství jde čím dál více a rychleji kupředu. Každý nový vynález má velký dopad na budoucí boje s nemocemi. Pevně věříme, že se robot uchytí a za pár let bude zachraňovat životy.
Co číst dál?
Umělá gravitace na cestě k Marsu a SpaceX Starship – Jak na to?