IOTA uzavřela partnerství se společností Primority. Ta zajišťuje bezpečnost jídla a management kvality. Promirity si vybrala IOTU jako nejlepší možnost pro sledování původu potravin.
Aplikace kryptoměn
Jste alergik. A potřebujete nezbytně nutně vědět, zda jídlo, které kupujete, neobsahuje náhodou pro Vás zakázané alergeny. Musíte číst všechny popisu produktu, které navíc žádným způsobem nedokazují, že jsou autentické. Malé písmo se mnohdy ani nedá přečíst.
Popisky na produktu navíc již z principu nemohou obsahovat všechny klíčové údaje. Co když jste alergičtí na buráky a jídlo, které kupujete, bylo zpracováváno na stejném místě jako burákové máslo.
Jak začít s obchodováním – Deník začínajícího tradera – Základní pojmy – 1. část
Tento problém neměl řešení. Rozhodně ne ekonomicky přijatelné, které by podniky nezatížilo obrovským způsobem. Kryptoměny ovšem mění paradigma. Co dřív možné nebylo, to dnes možné je. A nejedná se samozřejmě pouze o alergeny, ale obecně o kvalitu jídla a přehled o tom, co vlastně konzumujeme.
Primority a IOTA
Společnost Primority cílí na dohled nad kvalitou potravin a jejich monitoring. V podstatě řeší za společnosti regulační témata a pomáhá jim zlepšit jejich vlastní vnitřní management. A právě proto si vybrala Primority IOTU.
IOTA má totiž dvě základní výhody. Jednak je síť IOTY otevřena všem a dále v síti neexistují poplatky za posílaní transakcí. Ty jsou tak zcela zdarma. To ve spojení se sledováním potravin funguje bezvadně. Veškeré informace o zpracování a pohybech potravin mohou být zdarma zapsány na Tangle (síť IOTY).
Vize budoucnosti – Potvrzení bullrunu může dostat Bitcoin až na 62 000 dolarů – a to už v říjnu!
Pro představu si koupíte třeba jablečný jogurt. Na Tangle se nejprve zapíše, odkud pochází jablka a odkud mléko. Dále tam bude informace, jak dlouho trvala jejich přeprava do zpracovatelského závodu. Následně se na Tangle zapíše, jaká linka zpracovávala danou potravinu a co všechno tato linka normálně dělá, takže spotřebitel získá i informace o tom, jestli v jídle mohou být stopové prvky nějakého alergenu.
Ukázka produktu od Primority, který je postaven na Tanglu
Nakonec se pak na Tangle zapíše způsob přepravy a doba jejího trvání. Zákazník pak pouze oskenuje čárový kód a okamžitě získá přehled o tom, jaké alergeny v jídle mohou být, odkud pochází a jakými cestami se dostalo až k jeho rukám.
Oracly a centralizace
Mnozí namítnou, že tato data se dají falšovat. Jistě, ale nebude to jednoduché, protože vše, co zapíšete na Tangle, tak tam také zůstane. Tento dodavatelský řetězec ještě není dokonalý.
Chybí totiž jeden klíčový komponent a tím jsou oracly. Oracle je název pro zařízení, které bude přímo napojeno na decentralizovanou síť a bude sbírat informace z reálného světa a posílat je na Tangle společně s informacemi o zboží.
Oracle bude mít např. snímač teploty, aby bylo jasné, že zboží je přepravováno v rozumné teplotě. Geolokace je také klíčová. Oracle s GPS tak bude moci neustále odesílat svou vlastní pozici na Tangle a bude tak možné ověřit bez potřeby důvěry, zda zboží pochází z daného místa.
IOTA je prozatím centralizovaná, což je její nejslabší stránka. Nedávno ovšem představili vývojáři způsob, kterým se IOTA dostane k úplné decentralizaci. Na IOTĚ se také buduje systém Qubic, který umožní využívání smart kontraktů a oraclů.
Co číst dále?
[Analýza] Libra – Kryptoměna, která není kryptoměnou s blockchainem bez bloků