Americké město zaplatilo výkupné 65 BTC – kriminalita na blockchainu ale ustupuje do pozadí

0

Jednou z vlastností Bitcoinu je pseudoanonymita, kdy je těžké dohledat majitele účtu. Právě kvůli tomu si zločinci oblíbili Bitcoin a další velké kryptoměny. Představuje pro ně nástroj pro výplatu výkupného či platby za drogy. Mnoho odpůrců kryptoměn se těmito zprávami ohání a žádá zákaz virtuálních měn, protože slouží k nelegálním aktivitám.

Výkupné pro hackery v Bitcoin tokenech

Městská rada Riviera Beach na Floridě souhlasila s tím, že zaplatí výkupné Bitcoinem v hodnotě téměř 600 000 dolarů. Důvodem je získání přístupu zpět k datům, které hacker při útoku zašifroval.

Hackeři provedli útok 29. května, kdy policista městského oddělení otevřel infikovaný soubor, a umožnil tak přístup hackerům do městské sítě. Hackeři zašifrovali vládní záznamy, zablokovali přístup k důležitým informacím a zablokovali veškeré účty, takže peníze muselo město přijímat pouze osobně nebo běžnou poštou.

Mohlo by vás zajímat: [Video] K čemu slouží blockchain? Vysvětleno jednoduše!

Zaplatit a doufat

Město se na zasedání rozhodlo, že v rámci bezpečnosti musí utratit více než 900 000 dolarů na nový počítačový software, který byl naplánován na příští rok.

Následně městská rada jednomyslně odsouhlasila, že zaplatí 65 BTC (cca 600 000 $) za obnovu přístupu k datům. Po zaplacení výkupného jim mají hackeři opět zpřístupnit systém a vrátit jej do funkční podoby – ačkoli nemají žádnou záruku, že hackeři data po obdržení platby odblokují.

Riviera Beach není jediný případ

V květnu zažilo město Baltimore podobný hackerský útok. Internetoví hackeři údajně převzali více než 10 000 vládních počítačů, a paralyzovali tak práci místního systému. Hackeři tehdy požadovali Bitcoin v hodnotě téměř 100 000 dolarů na vydání dat zpět. Pokud by tak město neučinilo, vyhrožovali zveřejněním citlivých informací na internetu.

Blockchainová zpravodajská firma Chainalysis nedávno oznámila, že 64 % ransomware útoků zahrnuje přenos finančních prostředků přes kryptoměny. Zároveň velká část obchodů na dark webu probíhá přes kryptoměny.

Závěr

Kryptoměny mají své výhody i nevýhody. U většiny z nich funguje pseudoanonymita. U některých funguje dokonce úplná anonymita. Jedná se například o Monero či Zcash. To vede zločince k využívání kryptoměn na nelegální činnost. Pro kritiky je to materiál, na kterém mohou obhajovat důvody pro zákaz kryptoměn. Avšak když se podíváme, v jakém měřítku se toto děje, dojdeme k závěru, že to není tak horké.

Podle DEA (americká agentura pro boj s drogami) bylo v roce 2018 přibližně deset procent transakcí určeno k nelegální činnosti. To je neuvěřitelný propad oproti roku 2013, kdy podle speciální agentky DEA Lility Infante bylo 90 % transakcí spojeno s nelegální činností.

To jasně signalizuje trend, že BTC se využívá hlavně pro legální transakce. Ilegální činnost bude tvořit stále menší procento, a to i z důvodu, že je BTC blockchain otevřený a všem na očích. Kriminálníci tak nebudou mít důvod jej využívat a uchýlí se např. k Moneru. V porovnání s tím, co nám blockchain technologie v budoucnosti přinese, se jedná jen o malý problém. Určitě to není důvod k tomu, aby se Bitcoin či jiné kryptoměny zakazovaly.

Co číst dál?

Bitcoin opět na vrcholu – Rekord z 2017 překonán! (né cena)

Zdroje:
cointelegraph.com
https://www.ccn.com/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno