Bitcoin za poslední měsíc klesl ze svého letošního high 10 500 USD až na dno 3 700 USD. Aktuálně se však alespoň zčásti vrátil zpět a v posledních týdnech se potýká s rezistencí na hladině 7 000 $. Někteří analytici předpovídají další propady, jiní vidí budoucnost růžově. I pokles na 3 000 $ je stále ještě ve hře, jak naznačuje tato analýza.
Navíc se blíží halving a po něm se odměna za vytěžení bloku sníží na polovinu. Mineři tedy hromadně opouštějí byznys a hashrate Bitcoinu padá. Spolu s ním ovšem i obtížnost a navíc se na trh dostává množství levných ASIC minerů. V každé krizi je šance vydělat peníze. Totéž platí i o této těžební krizi.
Vyplatí se vůbec těžit? Na stránce poolin.com najdete skvělé srovnání jednotlivých ASIC minerů a jejich efektivity.
Vytěžit si zisk je náročné a halving se blíží
V těžebním průmyslu je nejdůležitější mít představu o tom, kdy si vaše stroje vydělají sami na sebe. Tento break even point je u každého mineru někde jinde a závisí také na ceně elektrické energie. Pokud máte k dispozici levnou elektriku, bude se vám těžit dobře.
Za 3 dny tu máme Bcash halving! Pro forky Bitcoinu je to skutečná pohroma. Zjistěte více.
Většina mining rigů ale momentálně nedává dobrá čísla. Návratnost se i při ideálních podmínkách pohybuje kolem roku a po halvingu to bude ještě horší. Je velmi pravděpodobné, že ještě dlouho potrvá, než se situace stabilizuje a výkon sítě zase začne růst.
Vyplatí se tedy těžit? To je otázka. Pokud na internetu najdete málo používaný miner za dobrou cenu a máte k dispozici levnou elektrickou energii, může se vám to vyplatit. Hodně těžařů nyní skončilo a trh je zaplaven starými stroji. Mining je ovšem běh na dlouhou trať. A pokud s tím nemáte zkušenosti, měli byste si nejprve nastudovat, co všechno tento byznys obnáší.