Nepochybně nejstarší člověk, kterého vám v tomto seriálu představíme (a to jste si určitě mysleli, že po Warrenu Buffettovi už nikdo starší nepřijde). Právě Warren Buffett a Charlie Munger mají k sobě opravdu velmi blízko. A i o tom si určitě řekneme v dnešní části seriálu s názvem “Po stopách kritiků kryptoměn.”
Kdo vlastně je Charlie Munger?
Narozen 1. ledna 1924, dnes již 95letý Charlie Munger patří k nejbohatším investorům na světě (s hodnotou majetku ve výši zhruba 1,6 miliardy dolarů). Jak se však dostal k takovému bohatství? To si hned řekneme.
Ještě předtím, než si povíme o jeho studiích, je třeba se podívat na úplný začátek jeho kariéry. Tu nastartoval ještě jako mladík, když začal pracovat pro společnost Buffett & Son (otce Warrena Buffetta). A tam mělo údajně začít přátelství s Warrenem Buffettem.
Studovat začal na University of Michigan, avšak tam se dlouho neohřál a brzy své studium ukončil. Vstoupil do řad armády, aby tam získal hodnost poručíka. Později se rozhodl pokračovat ve studiu na Caltech (California Institute of Technology) v Pasadeně v Kalifornii. To se později stalo jeho bydlištěm. Následně pokračoval své studium na Harvardu, kde ve svém oboru (Právo) skutečně exceloval.
Kariéra a spolupráce s Warrenem Buffettem
Jak jsme již zmínili, vztahy s rodinou Warrena Buffetta navázal už poměrně brzy, ovšem ještě předtím, než začali spolupracovat, zaznamenal Charlie Munger už své první úspěchy. Například, v roce 1962 založil společnost Munger, Tolles & Olson, která se zabývala nemovitostmi. Později přesedlal přímo na řízení investic a investičních portfolií.
I to mu dopomohlo k tomu, aby se později připojil ke společnosti Berkshire Hathaway. Tam se měl údajně stát “pravou rukou” Warrena Buffetta. Ten se však několikrát vyjádřil, že Charlie Munger je jedinečným investorem, který není nikoho pomocníkem (sidekick), jak ho často mnozí nazývají. Ve společnosti Berkshire Hathaway je Charlie Munger viceprezidentem a tedy druhou nejpodstatnější osobou právě po Buffettovi.
Proč však Charlie Munger nesnáší kryptoměny?
Ani u tohoto investora nemáme problém říct, že kryptoměny opravdu nesnáší. Naváží se do nich a osočuje je kdykoli se mu naskytne příležitost (ideálně společně s jeho kumpány). Několikrát pořádně urazil nejen Bitcoin a kryptoměny, ale i kryptoměnové fanoušky, investory a tradery. Neměl problém je přirovnat k Jidášovi Iškariotskému, protože zradili klasické akcie a začali obchodovat s kryptoměnami. Sám řekl, že lidé, co toto dělají, se mu dočista zhnusili a nevidí v jejich rozhodnutí jakoukoliv logiku.
Bitcoin byl touto osobou označen za nesmyslné, nemorální a zcela bezcenné zlato. Munger sám řekl, že by do něj nikdy neinvestoval (stejně jako Buffett) a lidi, kteří tak činí, odsuzuje. A v podobném duchu pokračoval ve svých vyjádření i nadále a obchodování s kryptoměnami označil za čistou demencí (řekl 95letý člověk!).
Závěr
Charlie Munger je pravděpodobně jeden z nejtvrdších a nejostřejších kritiků kryptoměn (směle bychom ho mohli přirovnat k Nourielovi Roubinimu). I když se nevyjadřuje na veřejnosti nijak extrémně často, tak vždy, když má možnost, kryptoměnám pořádně naloží. Osobou Charlieho Mungera však určitě nekončíme. Na světě je totiž známo hned několik dalších kritiků, které si musíme představit.
Co číst dále?
Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.
Zdroje:
forbes.com
cnbc.com
fs.blog
wikipedia.org