Algorand je jedním z nejnovějších projektů, které přibyly na trh. ALGO je kompletní proof of stake blockchain a cílí na vyřešení odvěké otázky kryptoměn, která je známá jako blockchain trilema. To znamená vytvořit takový blockchain, který je rychlý, bezpečný a zároveň i silně decentralizovaný.
Co je to Algorand?
V úvodním odstavci jsme již nastínili základy sítě. Algorand je proof of stake blockchain, a to v přesném slova smyslu. Zatímco EOS, Tron nebo NEO jsou sice poměrně rychlé systémy, tak rychlost plyne primárně ze silného omezení decentralizace, a tyto projekty se řadí do kategorie Delegater proof of stake. To znamená, že v síti je pouze několik entit, které mohou ověřovat transakce.
Informace o trhu – [VIDEO ANALÝZA] Co se bude dít s Bitcoinem?
U Algorand blockchainu to bude jinak. Ověřovat transakce bude moci kdokoliv, kdo si založí vlastní node. V rámci hledání konsensu na síti je vybrán jeden náhodný token, a jeho vlastník tak může utvořit nový blok. Ten zůstává v utajení až do chvíle, kdy nový blok propaguje v rámci sítě.
Stejně náhodně je pak vybrána komise o velikosti 1 000 náhodných tokenů, které ověřují validitu bloku, který vytvořil vybraný držitel tokenu. To, že vše probíhá náhodně, v podstatě vytváří bezvadný, bezpečnostní mechanismus, protože potenciální útočník prostě nemůže vědět, kam má vést svůj útok. Nikdo neví, kdo zrovna bude ověřovat transakce, a tudíž není možné zaměřit zranitelný cíl.
Důležité vlastnosti Algorandu :
- Nízké nároky na výkon: Žádná potřeba pro energeticky náročné farmy jako u POW
- Rychlá shoda: Celá síť je schopna dosáhnout konsensu v řádu desítek vteřin až minuty, a tudíž není potřeba čekat na násobná potvrzení jako u BTC.
- Delegace: Pokud si držitel nechce zakládat vlastní node, tak může snadno delegovat tokeny pro jiné uživatele, kteří se rozhodli ověřovat transakce.
- Nízká pravděpodobnost forků: Uživatelé se mohou s vysokou pravděpodobností spolehnout na to, že poslední blok je validní, protože nedochází ke konstantnímu forkování sítě jako u PoW systémů.
- Pravá decentralizace: Síť neovládá několik málo entit, protože volba ověřovatelů a komisí je naprosto náhodná. Není tak možné vytvořit monopol.
- Řízení: Celá komunita a všichni držitelé tokenů mohou navrhnout změny v síti a ty následně mohou být schváleny či odmítnuty. Nerozhodují pouze těžaři či ověřovatelé.
Silné stránky Algorandu
Mezi silné stránky Algorandu, o kterých jsme ještě nemluvili, patří např. tým vývojářů, který vede špičkový expert na kryptografii. Silvio Micali je držitelem Turngovy ceny, která se považuje za obdobně prestižní, jako je cena Nobelova. Micali ji získal za položení základů pro moderní kryptografii v roce 2012 a je to právě Micali, který je hlavním mozkem tvorby Algorandu.
Projekt má také velmi širokou a zapálenou komunitu. To je dobrá známka pro každý decentralizovaný projekt. Právě vysoká míra decentralizace a možnost participovat na fungování blockchainu je velké lákadlo.
Slabé stránky Algorandu
Momentálně se za nejslabší stránku dá považovat nízká míra distribuce tokenů a jejich postupné uvolňování do sítě, které se realizuje pomocí tzv. holandské aukce. Nadace Algorand do veřejného prostoru postupně uvolňuje nové tokeny s pětiletým plánem. Každý měsíc se má pomocí holandské aukce prodat přibližně 50 M mincí.
Jedná se o zvláštní formu ICO, která je podobná tomu, co například udělal EOS. Momentálně je tak majoritním držitelem tokenů právě nadace Algorand. Holandská aukce také není tím nejlepším způsobem, protože cena jedné várky tokenů se odvozuje od nabídnuté ceny všemi nakupujícími. Tedy průměrem této ceny.
Poslední várka se tak prodávala za 2,4 USD, zatímco v době psaní článku se cena pohybuje okolo 0,6 USD za minci. Investoři, kteří tak nakoupili tokeny, mohli podstatně snáze nakoupit na burze za 4× nižší cenu. Algorand je na začátku své cesty a je to slibný projekt, který sráží problémy s prodejem tokenů.
Co číst dále:
(PŘEHLED TRHU) Výplachy na obě strany a Bart pattern na denním pořádku