Tak nám ty protesty, rabování, ničení majetku a rvačky s bezpečnostními složkami v USA pěkně gradují, ale americkým akciovým indexům (S&P 500, Dow Jones a Nasdaq) je to tak nějak jedno. Je to docela zvláštní situace, protože spolu s tím, že makrodata z USA nejsou zcela příznivá, tak mi pořád nedává smysl tržní chování.
Jak je možné, že jsou investoři vůči aktuálnímu dění neteční? Proč v tom trhu setrvávají? Kde berou tu jistotu, že to celé brzy nezkolabuje? Těch otázek mě napadá teď spoustu a nejde mi do hlavy, proč američtí a zahraniční investoři chtějí za aktuální situace držet aktiva emitovaná americkými firmami.
Aktuální situace na 4H TF indexu Dow Jones (Futures)
Trh s futures na Dow Jones mluví jasně – stále nám tu přetrvává vzestupný směr kurzu. Momentálně je kurz v blízkosti rezistence 25 695 bodů, kde jsme již před pár dny měli neúspěšný pokus o průraz. V těchto chvílích se znova o rezistenci bojuje, ale vzhledem k tomu, že cena nemá moc kam jít, tak bychom měli mít brzy výsledek.
Kurz totiž respektuje už dva týdny zakreslenou krátkodobou trendovku, takže trhu nezbývá nic jiného než průraz odporu, či dojde k breakdownu trendové přímky. V takovém případě je nejbližším supportem hladina 24 968 bodů.
Indikátory
Dle indikátoru RSI si trh i přes poslední krátký výprodej drží vlekou sílu. Nezdá se, že by mělo dojít k nějakému dumpu. Co se týče MACD, tak ten poslední výprodej způsobil na tomto indikátoru bearish cross. Nicméně, již nyní se schyluje zase k bullish crossu.
Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)
Akciový index taktéž směle posiluje a ještě před pár hodinami chybělo v relativních hodnotách méně jak 1 % k dosažená ATH hladiny z února. Dosažení této cenové úrovně je skutečně jen otázkou času a mě osobně hrozně zajímá, jak se trh nakonec zachová.
Bude trh i pak pumpovat, či dojde k tvrdému dumpu? To by znamenalo hodně zákeřný bull trap. Bohužel, na tohle nikdo přímou odpověď nezná, protože nikdo doma nevlastní věšteckou kouli.
Je třeba ale poznamenat, že akciový index Nasdaq žene pouze několik titulů, jako je Amazon, Facebook, AMD, Tesla apod. Což je samo o sobě alarmující a nemyslím si, že pro pár vyvolených firem neplatí změna ekonomického cyklu.
Indikátory
Řekl bych, že indikátor RSI nás začíná trochu varovat před problémem. Je mnohém více vidět, že ačkoliv cena indexu expanduje, tak hodnoty indikátoru zrovna vysoko nejdou. Což lze snadno vidět díky tomu, že ta rezistenční čára je pořád neproražena.
Začíná se nám tu dokonce tvořit i malá medvědí divergence. Když přejdeme k MACD, tak vidíme, že jednak ta volatilita soustavně klesá a máme setrvačnost pozitivní.
Závěr
Já jsem toho názoru, že brzy musí přijít větší pohyb, což jde nejvíce vidět na technologickém indexu Nasdaq, který tak trochu páchne finanční bublinou. A zároveň jsem toho názoru, že je potřeba být při investování v této době extrémně zdrženlivý. Ta situace je teď v USA dost šílená a může to takhle trvat i celé týdny.
Brzy by i měla vyjít aktualizovaná data ohledně americké nezaměstnanosti, a ty nejpesimističtější odhady činí skoro 25% nezaměstnanost. To jsou naprosto strašlivá čísla a já nevěřím, že to budou moci investoři donekonečna ignorovat.
Autor: Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Analýza zlata a stříbra – Trh se stříbrem je už blízko ke změně trendu