Máme více jak týden od poslední analýzy na Nasdaq composite a S&P 500, tak si dáme zase nějaký ten update situace. Tento obchodní týden nebyl pro akciový trh až tak příznivý, protože jsme tu měli „menší“ výprodej, ale nic se tím ovšem nezměnilo na tom, že má akciový trh tendenci růst.
Hlavně na Nasdaq je zajímavé sledovat, zda se opravdu povede alespoň atakovat ATH hladinu z letošního února. Co se týče vývoje S&P 500, tak zde si nejde nevšimnout, že růst kurzu je z posledních dvou týdnů podezřele strmý. Což značí, že retailoví investoři nakupují jak diví.
Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)
Struktura indexu Nasdaq (futures) je jasná, kdy se i nadále opakuj higher high a higher low. Nicméně, nelze si nevšimnout, že ta volatilita je čím dál menší, takže jsem toho názoru, že v dohledné době dojde k mohutnému pohybu. Jak jsem říkal v úvodu, tak tento týden byl spíše ve znamení výprodeje, ale propad nakupující hned zase vykoupili.
Odraz jsme měli spolehlivě od spodní hrany zakresleného rising wedge, takže trh pořád vymezený prostor respektuje. Za předpokladu, že kurz překoná S/R level 9 538 bodů a i pak bude pokračovat v růstu, tak nejpozději v polovině června bychom měli vědět, jestli trh pokoří svoje historické maximum.
Indikátory
Trh znova neuspěl při proražení zakreslené rezistenční čáry na RSI indikátoru. Plus s tím se samozřejmě nepovedlo ani překonat hraničních 70 bodů. Z toho cítím určité váhání. Každopádně supportní čára znova zafungovala a křivka indikátoru se od ní odrazila. Co se týče MACD, tak to je paradoxně slabota. I přesto, že kurz pumpuje a tlačí nahoru, tak momentum tomu neodpovídá.
Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (Futures)
Na S&P 500 se to v posledních dvou týdnech docela rozjelo a zdá se mi, že trh navázal stejné momentum, jako tomu bylo na přelomu března/dubna. Každopádně, ten strmý vzestupný růst kurzu je podmíněn zakreslenou krátkodobou uptrendovou čárou. Trh ji hezky respektuje, a pokud tomu bude i v příštích několika dnech, tak kurz atakuje rezistenci na S/R hladině 3 132 bodů.
Mně osobně se ale ten strmý sklon trendovky nelíbí. Respektive, nepovažuji jej zrovna za dlouho udržitelný a myslím si, že může každou chvíli začít výprodej. A jestli nezačne teď, tak na další S/R hladině určitě. Jinak objemy jsou v kontrastu s tím strmým sklonem příšerně malé. Nepřijde mi z toho bull volume, že je důvod k takovému posilování kurzu, a trochu to páchne právě dropem.
Indikátory
Stejně jako u předešlého trhu, tak i tady je zřejmá neschopnost prorazit na indikátoru RSI skrze rezistenční trendovku a zároveň setrvat v přeprodané části hodnot indikátoru. Nicméně, křivky RSI se opravdu spíše drží ve vyšších hladinách hodnot. Co se týče MACD, tak mezi vrcholy křivek je malá medvědí divergence. Možná se už ale uplatnila tím posledním výprodejem.
Závěr
Zatím nám trh nedává žádný významný signál, který by nám napověděl, zda je střednědobý vzestupný trend u konce. Drží se to docela solidně, ale jak opakovaně říkám, tak to spíše považuji za fake rally. Jde z toho vidět, že retailoví investoři pořád ve velkém do trhu naskakují a ignorují úplně globální makroekonomickou situaci.
O to horší to bude výplach, až retail dostane strach. Tady ten druh investorů primárně funguje na emocích, a jakmile převládnou ty negativní, tak budou všichni zběsile prodávat.
Autor: Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Bank of Japan pumpuje do trhu dalších 16 miliard USD, Německo po prvním kvartálu v recesi!
Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!