Na následujících řádcích vám přineseme rozbor projektu Libra od Facebooku. Ten se těší obrovské pozornosti a pokusíme se odpovědět na klíčovou otázku, co vlastně Libra je.
Základní přehled
Nejprve malé shrnutí. Libra je digitální měna vytvořená Facebookem. Zároveň je také finanční infrastrukturou, která má být integrována do všech produktů od Facebooku. Podkladová infrastruktura má název Libra blockchain, jenže (jak si rozebereme v pozdější části), tak se vlastně o blockchain vůbec nejedná.
Libra blockchain má být udržován a rozvíjen asociací Libra. To je nezisková organizace ustanovená ve Švýcarsku. Ta bude složena ze společností, které figurují v různých oborech.
- Platební společnosti: Visa, Mastercard, Paypal, PayU a Stripe
- Technologické společnosti: Ebay, Facebook, FarFetch, Mercado Pago, Spotify, Uber a Booking Holdings
- Telekomunikační společnosti: Iliad, Vodafone
- Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Xapo
- Kapitálové fondy: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, USV
- Neziskové organizace a akademické instituce: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps a Womens World Bank
Libra jako platidlo je tzv. stable coinem. Drží si tedy stabilní hodnotu, která je závislá na podkladovém majetku. Ten bude tvořen různými měnami, které budou uloženy v bankách. Nebudou to ovšem pouze měny, ale také např. státní dluhopisy. Ty budou nakoupeny po celém světě u třetích stran. To v podstatě znamená, že podkladové majetky budou drženy bankami nebo společnostmi, jako je např. Fidelity, které zajišťují bezpečné opatrovnictví majetku.
Důvodem rozdělení podkladových majetků je stabilita. Oproti známým stable coinům, jako je třeba Tether, by tak Libra měla mít ještě stabilnější hodnotu a být imunní vůči výkyvům národních měn.
Libra bude mít také vlastní programovací jazyk, kterým je Move. Zde by mělo být mnoho podobností se Solidity, což je programovací jazyk Etherea. Podle whitepaperu by ovšem nemělo být možné, aby si uživatelé tvořili své vlastní typy zdrojů. To by mělo znamenat, že nikdo kromě Asociace nebude moci vytvořit na této síti vlastní tokeny, jak to známe např. z ETH či NEO.
Asociace Libra
Výše vyjmenované společnosti budou sloužit jako rozhodovací těleso o budoucím vývoji projektu. Prozatím ovšem bude držet veškerou moc Facebook. Jak se uvádí ve whitepaperu, tak v roce 2019 bude mít vše pod kontrolou Facebook, což se okamžitě setkalo s vlnou nevole. Člen finanční komise amerického Kongresu volá po předběžném příkazu k zastavení vývoje Libry.
Analýza ceny BTC –[Analýza] BTC/USD – Jen konsolidujme, ten výstřel pak bude ještě větší!
Od roku 2020, kdy bude Libra oficiálně spuštěna, se má rozhodování o vývoji projektu přenést do rukou Asociace. Aby se kdokoliv mohl stát hlasujícím členem a zároveň ověřovatelem transakcí, musí zaplatit 10 milionů dolarů. Ty ovšem nejdou do kapsy přímo Facebooku, nýbrž se platí do kasy neziskové asociace.
Po spuštění projektu bude moc držena právě touto neziskovou organizací. Každý člen má jeden hlas. Společně tak všichni členové budou rozhodovat o tom, jakým směrem se má vývoj Libry ubírat. Zde je opravdu velká škoda, že v asociaci nefigurují prakticky žádné akademické entity, které by byly podstatně větší zárukou nezávislosti, než jsou komerční společnosti.
Jak se zdá, tak bude mít Asociace také velkou moc nad sítí. V rámci Asociace bude platit princip supervětšiny. Změny tak budou moci probíhat pouze za předpokladu, že se na nich shodnou 2/3 celkového počtu členů. Zdá se, že rozhodování není nijak omezeno a pokud se shodne dostatek členů, tak se budou moci dělat prakticky jakékoliv změny. To je rozhodně riziko.
Je to blockchain, když nemá bloky?
Jedna z otázek ohledně Libry byla, jestli se jedná o blockchain. Odpověď najdeme v technickém whitepaperu. “Libra nemá žádný koncept bloků transakcí v rámci zápisu historie transakcí”. Jameson Lopp, tvůrce satoshi.info, rozebral technický whitepaper a došel k jednoznačnému závěru, že Libra blockchain vlastně není blockchain.
V rámci protokolu Libra jsou bloky spíše logickým konstruktem, který využívají validátoři. Ti se pomocí takového konstruktu koordinují ve vytváření snapshotů stavu sítě. V podstatě se tak síť, velmi laicky řečeno, vyfotí v konkrétním stavu a ten se již bude považovat za potvrzený.
Libra blockchain opravdu není blockchain. Zdá se tak, že se jedná o marketingové využití slova blockchain pro zvýšení zájmu široké veřejnosti. Datová struktura historie ledgeru (účetní knihy) se sestává z snapshotů jednotlivých a ověřených stavů. To je velmi rozdílný koncept od klasického blockchainu. Podobá se spíše XRP či Stellaru.
Je Libra kryptoměna?
Bez dalšího napínání lze říci, že Libra není kryptoměna. Pravdou je, že definice kryptoměn rozhodně nepodléhá širokému konsensu. Často užívaná definice kryptoměn ovšem stojí na 5 pilířích, které Libra jednoduše nemá. Jedná se o otevřenost, veřejnou povahu, neutralitu, rezistenci proti cenzuře a přeshraniční charakter.
Vývoj BTC – Streamování plateb v BTC – Gamechanger pro Netflix, Spotify nebo placené weby
Zde se vyplatí porovnání s BTC, aby bylo nad slunce jasné, kde jsou rozdíly. Prvním klíčovým faktorem je otevřenost. Zatímco do ověřování trasakcí na BTC blockchainu může vstoupit kdokoliv, tak Libra umožní participovat pouze vybraným institucím, o kterých nyní rozhoduje Facebook a později Asociace Libra. Nody budou moci provozovat pouze vybraní jedinci a instituce.
Veřejný přístup do sítě se překrývá s otevřeností. Zde si Libra vede lépe, protože ačkoliv systém nebude veřejně přístupný, protože bude mít instituci, která brání v participaci, tak bude alespoň fungovat na základech open-source. Důležité je také říci, že Libra má směřovat k otevřenému a decentralizovanému systému. Taková budoucnost je ovšem daleko a nejasná. Dokud bude o participaci v síti rozhodovat pouze Facebook nebo Asociace, tak se nedá o veřejném přístupu mluvit.
Systém nebude rezistentní vůči cenzuře, protože je vytvořen společností, která podléhá jednoznačným regulacím. Z toho plyne, že nebude mít ani globální charakter v tom ohledu, že by nikoho nediskriminoval. Hranice budou pro Libru hrát roli, protože je zranitelná centrálním bodem selhání a tím je samotný Facebook. Ten totiž mohou vlády napadnout pomocí regulací. A nedá se tím nic dělat. Dokud neproběhne kompletní decentralizace systému, tak se nemůžeme bavit o tom, že by Libra byla kryptoměnou. Celé téma výborně vysvětlil Andreas M. Antonopoulos v tomto videu.
Závěr
Libra není blockchain. Libra není kryptoměna. Je to zvláštní kombinace centralizovaného systému, který využívá aspekty decentralizovaných technologií. Zatímco má smart kontrakty díky jazyku Move, tak uživatelé k těmto nebudou mít k velké části funkcí přístup. Zároveň ale Libra tyto funkce využívá k vytvoření vlastního, rychlejšího a přehledného platebního systému.
Libra nemůže být kryptoměnou. Rozhodně ne v brzké době, protože stojí na regulovatelné, centrální entitě. V budoucnu může být situace jiná, protože Asociace si může dělat prakticky, co chce. A tak se může stát, že se jednou vzdá vlády na Librou a vtělí ji podobné charakteristiky, jako má BTC či ETH.
Libra může přinést větší zájem o kryptoměny. A to by bylo dobře, protože ve srovnání s Librou bude např. BTC excelovat. Okamžitě tak bude vidět, že BTC je systém, který má charakteristiky přírodní síly. Facebook bude nyní čelit velkému tlaku národních států i bank. Právě banky jsou totiž tím, kdo je Librou nejvíce ohrožen. A to je vlastně dobrá zpráva. Banky tak budou nuceni čelit nové a velké výzvě v podobě dvou miliard lidí, kteří mohou jejich služby vyměnit za stabilní držení hodnoty v podobě Libry. Kryptoměny jsou ovšem stále podstatně dále.