Když byly v roce 2016 volby ve Spojených státech amerických, na tuhle událost upínal celý svět svoji pozornost. Vzhledem k tomu, že jsou Spojené státy prezidentský systém, má tato funkce nesmírný vliv na chod země. Investoři mají samozřejmě vždy „svého“ vlastního kandidáta a tím byl jednoznačně před čtyřmi lety Donald Trump.
Preferovaný kandidát
Demokratická strana je jednoznačně více „doleva“ a i sami sebe označují za „sociálně-liberální“ stranu. Ovšem nedá se tvrdit, že by toto politické uskupení bylo jednoznačně homogenní a záleží kandidát od kandidáta. Nicméně, i tak tehdy jednoznačně investoři preferovali Trumpa právě před Clintonovou.
Trhy nikdy nejsou zrovna nadšené z toho, když zvítězí demokratický kandidát a okamžitě reagují stagnací či rovnou poklesem. Což víme právě z předešlých voleb, kdy republikánský kandidát neuspěje a nastupuje ke „kormidlu“ kandidát demokratů.
Tudíž se samozřejmě hned předpokládalo, že když vyhraje Hillary Clinton, tak to trhy ke konci roku 2017 pošle k zemi. Prostě ty prognózy nebyly v tomhle scénáři zrovna pozitivní. Ovšem místo toho došlo k významné akceleraci toho bull runu, který už tehdy trval minimálně 6-7 let.
To se dnes samozřejmě připisuje tomu, že vyhrál Donald Trump, u kterého nehrozily žádné nové regulace. Naopak se snažil zrušit reformy svého předchůdce, které zatěžovaly rozpočet federální vlády.
Biden vs. Trump
Vzhledem k tomu, že Bernie Sanders v dubnu oficiálně ukončil svoji kandidaturu, bylo hned očekávané, že se v tomto prezidentském klání střetne s Trumpem Joe Biden. Mějte na paměti, že Sanders svoji rétorikou velmi těžce inklinoval k neomarxismu (Frankfurtská škola).
Pokud by se Sandersovi povedlo vyhrát, vemte jed na to, že by na trzích zavládla panika a obavy z toho, co s tím člověkem přijde. Joe Biden je spíše v tomhle ohledu umírněnější, ale i tak je prý součástí jeho politiky výrazně zpřísnit regulační pravidla.
To prostě trh nikdy nemá rád a minimálně střednědobě může zareagovat recesí. V současnosti má dle průzkumů Biden před Trumpem náskok o 14 procentních bodů, což je samozřejmě docela vysoké číslo. Ovšem takové prognózy se chrlily i před čtyřmi lety. A jak to nakonec dopadlo, víme…
Určitě to ale nelze podcenit a navíc současnému prezidentovi spousta věcí dost nepřála. Nicméně, výrazná agresivita podstatné části členů demokratické strany a jejich stoupenců z poslední doby může naopak Trumpovi hodně pomoci. Bude ale dost záležet na tom, jak se této výzvě jeho administrativa postaví.
Závěr
Nesmíme ani zapomínat na to, že ekonomika USA je oficiálně v recesi. A zase to může Trumpovi buď uškodit, nebo to naopak může využít ve svůj prospěch. Já osobně jsem si jistý, že ta agresivní expanzivní politika Federální rezervní banky je právě díky vyburcování prezidenta Trumpa.
Zatím ale není úplně jasné, jestli to dlouhodobě pomůže. A do prezidentských voleb je ještě času dost… Může se tedy dost věcí pokazit. Pokud však Biden vyhraje, tak bych vsadil svoje boty na to, že kapitálové trhy nezareagují zrovna optimisticky, a to minimálně ve střednědobém horizontu.
Autor: Ing. Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Společnost Wirecard kolabuje, protože dluží čtyři miliardy – Jaké to bude mít dopady?