S tématem trendových čar, supportů a rezistencí je spojeno opravdu hodně konceptů. Příští týden budeme například díky informacím, které jsme se již naučili, řešit různé patterny, trojúhelník a podobně. Ještě předtím se však musíme podívat na takzvané breakouty a breakdowny. O co se tedy jedná v tomto případě?
Breakout a fake breakout
Odborně řečeno jde o cenovou hranici rezistence, která je překonána a cena pokračuje nahoru. Jde tedy o jev, kdy je síla býků větší než síla rezistence (medvědů) a cena se dostane nad tuto hranici. Často se v tomto případě ze zmiňované rezistence stane ihned support. Může jít o proražení nejen vodorovné rezistence, ale i trendové čáry (o kterých jsme se učili v tomto článku). V mnoha případech to bývá pro obchodníky přesně ten okamžik, kdy je čas vstoupit na trh. Ovšem pozor! Je zde i možnost, že při breakoutu proděláte a to kvůli takzvanému fake breakoutu.
V kryptoměnách je však velmi často vidět i takzvaný fake breakout. A tady je třeba opravdu zpozornět, protože přesně takové jevy se mohou dít na grafech i v nejbližších dnech, zejména v případě Bitcoinu. V případě fake breakoutu jde o to, že nejprve se zdá, že došlo k proražení rezistence a cena pokračuje směrem na sever. Jako trader si řeknete, že to je super a že nastal ten správný čas na nákup a long pozici. Avšak ihned poté co vstoupíte, cena začne rapidně klesat. Šlo totiž o fake breakout, což znamená, že cena se na chvíli dostala nad rezistenci, avšak chvilku na to letěla směrem dolů (i pod rezistenci a často ještě výrazně níže).
Breakdown a fake breakdown
Nyní vás asi budu trochu šokovat. Breakdown je v obchodování je, kdy se cena dostane pod support, prorazí ho a jde směrem dolů (#sarcasm). Medvědi tak získávají momentum a tlačí cenu níže. Opět platí, že ze supportu by se následně měla stát rezistence.
Stejně tak asi nikoho nepřekvapí, že fake breakdown je stav, kdy se cena dostane na chvíli pod support, avšak následně se vrátí nad něj. Proto je třeba být při obchodování na základě breakoutů a breakdownů velmi opatrný.
Na tomto obrázku je krásně vidět nejen breakdown (z formace klín – o které se budeme učit příští týden), ale i fake breakdown (i když se částka nedostala nad rezistenci, jak by měla). Nejprve jsme propadli pod support, následně jsme se opět dotkli daného supportu (nyní již rezistence), a pak jsme už letěli směrem dolů. Pokud byste o tomto konkrétním grafu chtěli vědět více, klikněte na tento link.
Jak odhalit fake breakout nebo breakdown?
Nijak, protože to nejde! Tento trh je manipulován lidmi (velrybami), kteří vlastní velké množství Bitcoinu a jiných kryptoměn. Avšak velmi dobrým ukazatelem je objem (zas a opět). Pokud dojde ke breakoutu nebo breakdownu a objem je velmi nízký, něco tam nehraje. Právě v tomto případě může jít o fake. Takže třeba si dávat velký pozor především na objem (kterému se budeme věnovat později).
Závěr
Opět platí, že pokud máte nějaké dotazy, návrhy, komentáře, ničeho se nebojte a podělte se o ně s námi ať už tady v komentáři pod článkem nebo na FB. Zítra pro vás máme připravený článek, kdy bude Jakub mluvit o největších a nejčastějších chybách, které dělají začínající tradeři při obchodování prostřednictvím supportů, rezistenci, trendových čar a breakoutů.
Co číst dále?
Kde má aktuálně Bitcoin supporty a rezistence? – Zkouška – Deník – 2. týden
Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek F.