Měnové války byly vždy trnem v patě globální ekonomiky. Kvůli nim se vytváří nerovnosti v globální politice, které nakonec mohou vést do spirály událostí, jež si nikdo nepřeje.
Co je to měnová válka
Měnová válka je spíše důsledkem předchozích událostí. Pokud se např. USA zdá, že konkurenceschopnost upadá, může pomocí Fedu snížit hodnotu své měny. To bude mít jeden kritický důsledek. Zboží vyrobené v Americe tak bude levnější v jiných částech světa.
Jak se stát traderem – 3 klíčové pojmy, které vám pomůžou s obchodováním – Deník 8. týden
A právě díky tomu by se měla zvýšit konkurenceschopnost lokálních podnikatelů. V podstatě bude pro cizí země možné levněji nakupovat zboží z USA, ale bude dražší jej dovážet.
Dopad na běžného občana bude takový, že bude spíše nucen nakupovat domácí zboží než zahraniční, které bude najednou dražší. Inflace, která je hlavním nástrojem snížení hodnoty národní měny, zároveň běžnému člověku sníží jeho úspory, protože pokud drží peníze v lokální měně, tak počet věcí, které si za ně bude moci koupit, se sníží.
Čína už bojuje
Čína se kvůli tarifům uvaleným USA dostala do svízelné situace a rozhodla se reagovat snižováním ceny juanu. A právě to vede k ohýbání trhu a může mít katastrofické důsledky. Světová ekonomika je totiž hluboce propojena. Pokud Čína začne snižovat hodnotu své měny, reakce brzy přijdou i od ostatních států, které budou chtít zůstat konkurenceschopné.
A právě to povede k tzv. měnovým válkám. Každá ekonomika bude uměle snižovat hodnoty své měny, aby zůstala v pozici, kdy bude moci soutěžit s ostatními státy. To dopadne primárně na spotřebitele. Jejich úspory se znehodnotí a zboží v globální ekonomice se naopak zdraží. Brzy to pocítí Číňané.
Právě kvůli znehodnocení juanu pro ně bude těžší nakoupit zboží ze zahraničí. Pokud se do měnových válek zapojí USA s dolarem či EU s eurem, je na světě obrovský problém, který může vést do spirály soubojů a inflace měn. Ačkoliv se o měnové válce mluví až nyní, za posledních 500 dní Čína snížila hodnotu juanu oproti dolaru o cca 12 %.
Protekcionismus na vzestupu
Hlavním původcem měnových válek je nacionální protekcionismus. V podstatě to znamená, že vedení států ignoruje propojenost globální ekonomiky a vrací se ke hře na vlastním písečku. Ohýbání volného trhu obecně vede k problematickým situacím.
A měnové války jsou na vrcholu ekonomické manipulace. Ta se děje ve jménu nacionalismu a protekcionismu. To bylo možné sledovat během volební kampaně v USA, kdy prezident Trump ustavičně říkal, že udělá vše proto, aby Amerika měla to nejlepší postavení ve světě.
Jeho politika se následně zaměřila na vnitřní záležitosti a v rámci dostání svých slibů vyhlásil obchodní válku Číně, která USA podle jeho názoru prakticky okrádá. Jenže dopady protekcionismu jsou podstatně horší než otevřený světový trh. Měnové války nádherně ilustrují obrovskou potřebu Bitcoinu jako nezávislé entity na národních státech.
Co číst dále:
[Analýza] Altcoiny jsou v kritickém bodu – Přijde altseason, nebo se zlomí dlouhodobý trend