Deník začínajícího tradera – Základní pojmy – 1. část

0
A je to tady! Dnes opravdu začínáme. Tedy, já už jsem začal a první (ty vůbec nejpodstatnější a nejzákladnější) pojmy jsem si už od Jakuba vyslechl. Ty vám tu teď budu interpretovat tak, jak jsem je pochopil. Doufám, že to bude správně. Pojďme tedy na to a představme si ty naprosto nejzákladnější druhy obchodů a analýz.

Druhy obchodů

Scalping (skalpování) – jde o využívání a obchodování na 1 až 5 minutových grafech. Jde o velmi rychlé obchodování, které pro začátek opravdu nikomu nedoporučuji. Je třeba mít nejen extrémní znalost trhu a technické analýzy, ale také se umět rychle rozhodovat a dokázat udržet emoce pod kontrolou. Fundamenty v tomto případě nejsou až tak důležité.

Day trading (denní obchodování) – obchody na 15 až 30minutových grafech. Většinou by mělo platit, že obchody otevřete a uzavřete v ten samý den. Takže byste si mohli říci, že ráno, když přijdete do práce, něco nakoupíte a než odejdete z práce, obchod zase uzavřete. V porovnání se scalpingem by to mělo být zejména méně stresující.

Short term trading (krátkodobé obchodování) – může být v rozmezí od jedné hodiny až po několik dní (maximálně). Grafy bývají v tomto případě většinou předpřipravené, a proto není tak velký tlak na rychlost rozhodování. Opět to tedy znamená zejména méně stresu (protože času na rozmyšlenou je více).

Swing trading – obchody na několik dní až týdnů. Menší intenzita obchodů. Opět se hodně kreslí dopředu a tím pádem je při této formě obchodování nejméně stresu (ideální pro začátečníky). Dá se tak vyhnout velkých chybám a ztrátám. Teď vám něco bonznu na Jakuba, neboť Jakub se mi svěřil, že tato strategie je jeho nejoblíbenější a používá ji nejčastěji.

Zde chci ještě dodat jednu velmi podstatnou informaci (tedy prý, neboť co já o tom obchodování zatím vím). Je třeba vždy dodržet strategii, kterou si zvolíte. Pokud totiž vstoupíte do obchodu jako swing trader a pak se zachováte jako scalper, tak tímto chováním můžete velice ohrozit své zisky.

Druhy analýz

Technická analýza (TA) – ta která nás bude zajímat nejvíce, a kterou se budeme spolu učit. Je to analýza grafů a jejich chování. Každý obchodník by tak měl mít stejné informace (z daných grafů) a to, jak bude obchodovat, tedy závisí pouze na jeho zkušenostech.

Fundamentální analýza – uvádíme ji dnes jen proto, abychom ji představili. Tento způsob analýzy by měl hodnotit zejména skutečnou hodnotu a potenciál investice. Investoři mají v tomto případě jiné druhy informací a vztahuje se i na novinky.

Sentimentální analýza – asi nejméně používaná analýza. Zkoumá, jak moc je dané aktivum (v našem případě kryptoměna) oblíbené u lidí. Není však příliš důležitá (minimálně pro nás teď ne, protože se jdeme učit TA).

Jednoduchý slovník důležitých slov

Long – dlouhá pozice, kdy nakoupíte a věříte v růst ceny

Short – krátká pozice, kdy prodáte a věříte v pokles ceny

Bull/Bullish/býk/uptrend– scénář, kdy se trh (nebo konkrétní kryptoměna) pohybuje s cenou směrem nahoru

Bear/bearish/medvěd/downtrend – scénář, kdy se trh (nebo konkrétní kryptoměna) pohybuje s cenou směrem dolů

Závěr

Tento článek je důležitý zejména kvůli “žargonu” a základním definicím. Všechna tato slova jsou úzce spojena s technickou analýzou a obchodováním. Proto je nezbytné, abychom jim rozuměli, protože se nám v budoucnu budou velmi hodit. Zítra na nás čekají svíčky a po nich přijde první zkouška! Do konce týdne se tak určitě máte na co těšit.

Co číst dále?

Denník začínajúceho tradera – Tradingview návod – 1. týždeň

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Marek F.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno