Donald Trump viní z hromadného střílení videohry – Podívejte se, co říká věda!

0
Donald Trump Games

Donald Trump po dvou násilných činech v El Pasu a Daytonu navrhl nový způsob prevence hromadného vraždění: je třeba zaujmout pevné stanovisko proti násilným videohrám! Spojitost mezi reálným násilím a násilnými hrami se omílá často. Co o tomto vztahu říká věda?

Donald Trump proti videohrám

„Musíme zastavit glorifikaci násilí ve společnosti. To zahrnuje hrůzostrašné a příšerné videohry, které jsou dnes běžné. Pro problémovou mládež je dnes příliš snadné obklopit se kulturou, která oslavuje násilí. Musíme to zastavit nebo výrazně omezit a musíme tak začít činit okamžitě.“

Tímto způsobem Trump reagoval na nedávné násilné události v USA. Velkou část viny hodil na videohry a přidali se k němu i další konzervativní politici. „Vždy jsme měli zbraně, vždy jsme měli i zlo, ale nyní vidím průmysl videoher, jak učí mladé lidi zabíjet,“ řekl další politik Dan Patrick.

Jako příčiny masového střílení Donald Trump kromě videoher zmínil i duševní poruchy. Na pomyslném pingpongovém stole Trumpovi bravurně odpálila míček zpět Hilary Clinton:

„Lidé mají duševní poruchy v každé další zemi na světě, lidé hrají videohry prakticky v každé druhé zemi na světě. Rozdílem jsou zbraně.“

Dost bylo politiky, co říkají výzkumy?

Existuje mnoho výzkumů, které se zabývaly vztahem mezi násilnými hrami a násilím v životě, ale podle vědců se žádná spojitost mezi dvěma proměnnými neprokázala. Dokonce byly zaznamenány náznaky, že videohry mohou zločiny naopak redukovat.

„Neexistuje žádná kauzální evidence o tom, že videohry vedou k násilí v reálném světě,“ řekl Andrew Przybylski, který se věnuje psychologickým účinkům videoher více než deset let.

Vědci identifikovali společné charakteristiky masového vraždění. Ty zahrnují například izolaci nebo tendenci obviňovat druhé z vlastního selhání. Videohry se tam objevují pouze anekdoticky. Samozřejmě je možné, že násilné hry přitahují násilné lidi, to ale neznamená, že jsou videohry motivačním faktorem jejich činů.

Na věc se dá podívat i ze statistického hlediska. Například Japonsko je velmocí herního průmyslu a videohry jsou tam extrémně populární, ale o násilí spojeném se střelbou tam je slyšet snad jen v zahraničních zprávách. I v Evropě je kopec hráčů a hráček videoher, ale oproti USA se zde zatím objevilo podstatně méně hromadných střelců.

Je zvláštní, že Donald Trump vytáhl kartu s videohrami a s nimi údajně spojeným násilím. Tento postoj se může ukázat jako kontraproduktivní, protože má potenciál odlákat pozornost od skutečných příčin. Dostupnost zbraní v USA je horkým kandidátem.

Co číst dál?

Je Donald Trump aktuálně největší hrozbou pro globální ekonomiku?

 

Zdroje:
nbcnews.com
theconversation.com
twitter.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno