Facebook a Twitter postihl výpadek – Centralizované služby se mohou od kryptoměn učit

0
Facebook, evil, zlo

Včera vypadl CloudFlare a celý internet měl problém. Včera stejný problém postihuje Facebook i Twitter. Centralizované služby mají problémy. 

Facebook bez obrázků

Uživatelé Facebooku dnes měli důvod k diskuzím, když nebylo možné nahrávat a zobrazovat obrázky. Je možné, že je celý problém spojen s výpadkem CloudFlare z úterního odpoledne.

Největší problémy měli Evropané a východní pobřeží USA. Problém Facebooku byl primárně v nahrávání fotografií. To by nebylo pro technologického giganta až tak hrozné. Jenže výpadek postihl i jejich ostatní služby jako Instagram či WhatsApp.

Právě Instagram je založen na sdílení fotografií. A pokud na této síti nemůžete nahrávat fotky, tak ztratí význam své existence. Tisíce uživatelů tak hlásily problémy po celé Evropě i v částech USA. Facebook rychle přispěchal s vyjádřením, že se vše řeší.

Podobný problém nastal i u sítě Twitter, která ale pravděpodobně čelí problémům kvůli přísunu lidí z Facebooku. Možné je, že obě služby také využívají podobná úložiště dat, a proto čelí identickým problémům.

Centralizace není cesta

Na tomto příkladě se dá krásně ilustrovat, jak je centralizace internetu nebezpečná. Tomu momentálně vévodí tři hlavní společnosti. Google, Facebook a Amazon tvoří velkou část dnešního internetu.

Informace z trhu  [PŘEHLED TRHU] Predikce nevyšla – Ale Bitcoin letí nahoru! – Alty za ním nestíhají

Jenže není radno se na centralizované služby spoléhat. Právě kvůli tomu, že mají tendenci k selhání kvůli křehce postaveným systémům. Bitcoin díky své decentralizované podstatě podobná situace nepotká. Vypadne-li půlka sítě, nic se neděje. Decentralizovaná nátura totiž takovou věc umožňuje, a to bez větších následků.

Identicky je možné vytvořit decentralizovaná datová úložiště. Na tom pracuje například projekt Dfinity, který si stanovil za cíl nahradit služby jako Gmail decentralizovanou variantou. Dfinity by mělo vyjít na konci roku 2019.

Centralizovaná datová úložiště pro weby globálního rozsahu jsou prostě rizikovým bodem selhání, který je nebezpečný pro globální stabilitu. Doba totiž jasně směřuje k čím dál většímu spoléhání na digitální globální systémy.

Osobní bezpečnost

Facebook toho o každém z nás ví daleko víc než kdokoliv jiný na světě. Google toho pravděpodobně ví ještě daleko více. Aniž bychom si to uvědomili, tak jsme se všichni dostali do věku, kde je každý pod dohledem internetových společností.

Nejnovější zprávy  [Zprávy] Kanadská burza chce vylepšit miliony ATM na nákup kryptoměn • Je za masivním růstem Bitcoinu stablecoin

A to je kriticky nebezpečné pro každého jedince na planetě. Hluboký vhled do osobních životů má totiž za následek manipulovatelnost populace. To dobře ilustrovalo využívání dat z Facebooku společností Cambridge Analytica.

Decentralizované alternativy jsou klíčové, protože nebudou zneužitelné a zároveň umožní uživatelům držet svá vlastní data a nakládat s nimi dle svého přesvědčení. První se pravděpodobně objeví decentralizovaná tržiště, která by mohla nahradit Amazon. Pro uživatele pak budou výhodou nižší ceny, protože si gigantická společnost nebude brát část každé transakce.

Co číst dále:

Bitcoin hash rate na historickém maximu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno