Od té doby, kdy Fed ohlásil to svoje neomezené kvantitativní uvolňování (QE), tak New York Fed pravidelně publikuje týdenní plán všech operací, které tato centrální banka provede. Respektive, kolik těch aktiv a za kolik během toho týdne nakoupí. Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že v březnu byly ty objemy největší a s postupem času začaly klesat.
Nákupy Fedu jako obchodní signály
No, Fed hlavně tento týden trošku překvapil, protože se toho svého plánu ani nedržel a nakoupil těch dluhopisů o nějakou tu miliardu méně. Všiml jsem si jedné věci, a to jest, že část obchodníků operace americké centrální banky bere v potaz při jejich obchodních rozhodnutích.
Já jsem nad tím taky nějakou dobu přemýšlel, ale seznal jsem, že je to zbytečné, když nemáte real time data. Každopádně, ve svých analýzách neustále opakuji, že aktuální situace na akciovém trhu je dost bizarní a zároveň nebezpečná. Klidně se to totiž může každou chvíli tvrdě sesypat.
Operace na minimu
Jak sami můžete vidět z grafu, tak operace Fedu na volném trhu byly na přelomu března/dubna na samém vrcholu. V první polovině dubna došlo k postupnému snižování a ke konci téhož měsíce už jsme měli pouze zlomek toho, co bylo předtím.
Následující trend je jasný, a i když těch operací bylo mnohem méně, tak i tak tu máme sestupný trend. Na konci minulého týdne provedla Federální rezervní banka těch operací nejméně za předešlé tři měsíce. Z čehož můžeme usuzovat, že ta „nová“ likvidita do trhů už tolik nejde.
Respektive, pořád to tam sice pumpují, ale už tolik do těch trhů skrze POMO (trvalé operace na volném trhu) nezasahují. K čemu to je dobré? POMO se využívá k tomu, aby centrální banka měla pod kontrolou peněžní zásobu v ekonomice a tím zabránila situaci, ve které by hrozila příliš nízká likvidita. Příliš nízká likvidita vede samozřejmě k velkým problémům.
Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)
Tak se nám kurz na indexu Nasdaq dostal k ATH hladině z března letošního roku. Nemůžu ani uvěřit, že k tomu skutečně dochází. Ovšem trhu viditelně dochází pára a spolu s tím, co víme ohledně aktuálního QE (kvantitativní uvolňování), tak se tu láme chleba.
Už tolik přebytečných natisknutých penízků na trhu nebude tolik, tudíž by ani nemělo být již tak snadné cenu pushnout výš. Osobně jsem hrozně zvědav, jak se to do konce měsíce všechno vyvrbí. V konotaci na to, že výstup americké ekonomiky (HDP) za minulý kvartál měl záporný růst 5 %, tak je to další „dílek“ do té skládačky, ze které nemusí přijít nic dobrého.
Ty prognózy na aktuální kvartál taky nejsou zrovna pozitivní a za takové situace nelze očekávat, že se se svým kapitálem velcí investoři do trhu pohrnou. Malým investorům (retailu) je to prozatím ovšem ukradené, ale jakmile dostanou s přílivem negativních informací strach, tak to může padnout jako domeček z karet.
Závěr
Čím méně bude Federální rezervní banka do trhu zasahovat skrze své dostupné nástroje , tak ve spojení s tím roste i pravděpodobnost strmého pádu. Až teď se uvidí, jak moc dokáží trhy samy o sobě fungovat, aniž by to mělo podporu ze strany centrální banky.
Nikdo samozřejmě nemá křišťálovou kouli, ale když si to vše shrneme, tak to pozitivně pro pokračování vzestupného trendu nevypadá. Navíc, zítra by měla být z USA aktualizovaná data ohledně nezaměstnanosti. Už ze samotných odhadů jde strach, protože se pohybují okolo 25 %.
Autor: Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Americká ekonomika se propadá víc, než se očekávalo – Pokles HDP činí 5 %
Jak použít tuto analýzu?
Trading11 není stránka, na které vám řekneme, kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.
Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši Školu (ZDARMA).
Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.
Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!