Ajay Banga, výkonný ředitel společnosti Mastercard, vysvětlil své obavy ohledně Libry. Stalo se tak v rozhovoru pro Financial Times. Odmítl Libru z důvodu nedostatečné transparentnosti a zároveň uvedl, že národní platební systémy jsou “skutečně hloupé”.
Šlapou vládě na prsty
Mastercard byl spolu se společnostmi Visa, PayPal a Stripe jedním ze zakládajících členů sdružení Libra. Všechny čtyři společnosti ale ze sdružení v říjnu 2019 odešly bez náležitého vysvětlení.
Zdá se, že primární příčinou náhlého rozhodnutí byl panující nesoulad. Klíčoví členové asociace Libra se údajně odmítli zavázat “dělat něco, co není plně v souladu s místními zákony”. Konkrétně Ajay Banga poukázal na praní špinavých peněz.
Další obavou byl obchodní model společnosti Libra. Sdružení nedpovídalo na dotazy, jak vydělalo peníze, přičemž Banga poznamenává, že “když nevíte, odkud se berou peníze, vyprodukují se způsobem, který se vám nebude líbit.”
Mohlo by vás zajímat: Kontrakt JEDI – Jak se podařilo Microsoftu porazit jasného favorita?
Nakonec si Banga všiml i určité nesrovnalosti v tom, jak byla Libra prezentována. Přestože se používá jako nástroj finančního začleňování, použití peněženky Calibra “nezní správně”.
Myšlenka globální měny se ale Bangovi naopak velmi líbí.
Kritika vnitrostátních platebních systémů
Výkonný ředitel společnosti Mastercard byl tvrdým kritikem každého předvídatelného pokusu o uskutečnění vnitrostátních platebních systémů. Myšlenka znárodnění platebních sítí existuje již déle, avšak v současnosti se začala více skloňovat pod záminkou vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC). Banga k tomu vysvětluje:
“Tato myšlenka měla pomoci najít způsob, jak mít vnitrostátní kontrolu nad určitými druhy plateb, není ale nová – je to fantazie, která se děje už dlouho.”
Jako příklady zemí, jejichž vlády se pokusily vybudovat takové systémy, uvedl Francii, Austrálii, Brazílii a Mexiko. Podle něj místní sítě fragmentují údaje o transakcích potřebné k provedení analytické práce. To ztěžuje sledování zločinů v době, kdy teroristé nerespektují hranice, tvrdí Banga.
Návrhy CBDC jsou různé, ale s více než 70 procenty centrálních bank, které zvažují myšlenku vlastní digitální měny, bude výsledná síť pravděpodobně velmi rozdrobena.
Co číst dále?
Jak si Bitcoin povede ve finanční krizi? – I ten nejčernější scénář je dobrý
Zdroj:
cointelegraph.com