Guvernér Britské centrální banky navrhuje globální kryptoměnu

0
Crypto, krypto, banky, svět, global, globální

Guvernér Anglické banky, Mark Carney, předložil návrh na vytvoření nadnárodní, globální, digitální měny, která by měla sloužit jako náhrada dolaru pro světovou ekonomiku. Kryptoměny se tak dostávají do povědomí celého, finančního světa. 

Kryptoměny jsou řešení

Zatímco fanoušci kryptoměn již dlouhou dobu vědí, že mají na dosah revoluci ve finančnictví, tak světové špičky začinájí nové technologie oceňovat až nyní. Po kritickém vyjádření Trumpa k Bitcoinu přichází další významná reakce z nejvyšších pater politiky.

Analýza ceny BTC – VIDEO analýza – Praskne Bitcoin a jeho dominance a začne konečně altcoin season?

Guvernér centrální banky Velké Británie nově navrhl vytvoření globální digitální měny, která by byla vydávána centralními bankami. Cílem je vytvoření stabilního prostředí pro bezpečný, mezinárodní obchod. Je ovšem těžké tvrdit, že by se jednalo o kryptoměnu, protože obrysy, ve kterých Carney svůj nápad popsal, nejsou jednoznačné.

Přirovnal totiž návrh globální měny k Libře od Facebooku. U té se dá ovšem spekulovat, jestli je to kryptoměna. Kryptoměny totiž mají specifické vlastnosti jako jsou neutralita, veřejnost, nezastavitelnost a nepodléhají centralní entitě. V případě navrhované digitální měny jsou tyto vlastnosti velmi nepravděpodobné. Jednalo by se tak o hybridní technologii s pochybnou decentralizací.

Proč potřebuje svět globální měnu?

Důvody jsou dva. V první řadě vznik BTC vytvořil celé nové odvětví technologií. A právě ty inovují prostor financí extrémně rychle. Centrální banky tak mají na dosah nový nástroj, který by se pravděpodobně podobal XRP. XRP obětovalo na oltář rychlosti decentralizaci. A právě o tu vlastně centrální banky nestojí.

Na podobném principu by se tak dala vystavět globální a bankami uznávaná měna, kterou by společně národní státy spravovaly. V podstatě se tak jedná o technologický pokrok, který umožní v podstatě okamžité vyrovnávání závazků mezi dvěma stranami a to napříč celou zeměkouli.

Druhým důvodem je pak jednoduchá kontrola nad danou měnou. Systém digitálním měn je hluboce modifikovatelný a v podstatě je možné vytvořit přesně takovou měnu, kterou centrální banky budou chtít.

Proč globální měna nevznikne

Ačkoliv je Carneyho návrh logický a líbivý, tak se v realitu s velkou pravděpodobností nikdy nepřetvoří. Existuje k tomu řada důvodů a hned první je kritický. Protekcionismus ze strany USA. Dolar je momentálně hlavní, globální měnou. USA ovšem nemají žádný důvod k tomu podporovat jakoukoliv jinou měnu, kterou by tamní stát neměl pod kompletní kontrolou.

Dohody na mezinárodní úrovni navíc nejsou fakticky moc představitelné. Obzvláště v tak úzké formě spolupráce. USA se nebudou chtít vzdát dominantního postavení za žádnou cenu. Čína bude skeptická ke spolupráci se západními velmocemi a Rusko si bude chtít udržet nacionalistickou vizi, která nezahrnuje hlubokou, integrální spolupráci na globální úrovni.

Takže co vlastně návrh globální měny přináší? Je to další pozornost upřená na kryptoměny, která je důležitá pro celý prostor blockchainu. Ačkoliv naděje na vznik globální měny jsou minimální, tak Bitcoin a další kryptoměny získají dalších pět minut slávy na globálním, finančním pódiu.

Co číst dále:

Bitcoin bude dále růst. Hashrate ukazuje směr ceny a čekají nás nová ATH

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno