Singapurská kryptoburza Bitrue oznámila, že při hacku jejich platformy bylo odcizeno 4 miliony dolarů v Ripple a Cardano tokenech. Pachatelé provedli útok 27. června v ranních hodinách. Stránka sice byla ihned po zjištění narušení bezpečnosti vypnuta, ovšem hackerům se povedlo dostat k privátním klíčům.
Co se vlastně stalo?
Přibližně v 1 hodinu ráno 27. června využil hacker zranitelnost druhého kontrolního procesu v sekci pro řízení rizik, aby získal přístup k osobním fondům přibližně 90 uživatelů Bitrue. Hacker použil to, co se dozvěděl z osobních informací, aby se dostal k peněžence Bitrue a přesunul 9,3 milionu XRP a 2,5 milionu ADA na různé burzy. Tokeny byly poslány na burzy Huobi, Bittrex a ChangeNOW. Burzy ukradené prostředky označili, a umožnili tak sledovat jejich putování blockchainem.
Jak to bude s náhradou škody uživatelům?
Burza vydala oznámení, ve kterém stojí, že 100 % ukradených Ripple a Cardano tokenů bude vráceno uživatelům, kteří byli hackem poškozeni. Zároveň se nechala slyšet, že pracují na opravě bezpečnostní chyby, kvůli které byla burza hacknuta. Společnost má na tyto účely fond, ze kterého se ztráta postiženým uživatelům vrátí.
Mohlo by vás zajímat: Mati Greenspan: Bitcoin čeká až 40% korekce!
Několikátý letošní útok
V první polovině roku 2019 bylo hacknuto již 7 kryptoburz včetně Bithumb a Binance. Na těchto burzách byly odcizeny desítky milionů dolarů, které patřili uživatelům burz. Útok na Bitrue burzu zvyšuje celkový počet poškozených burz v tomto roce na osm, což vyvolává obavy, zda jsou dostatečně chráněné.
Při srovnání s minulými útoky hackerů v roce 2019 jsou ale 4 miliony dolarů malou částkou.
Je dobré, aby měla burza fond na platbu škody?
V Jižní Koreji začali jak nevládní organizace, tak úřady upřednostňovat fondy pro řešení následků hacků před prevencí. Korejská blockchain asociace požádala všechny burzy v Jižní Koreji, aby si zajistily pojištění pro ochranu uživatelských prostředků. Umožní tak rychlé odškodnění v případě porušení bezpečnosti a krádeže tokenů.
Burzy je těžké ochránit před různými hacky, hlavně ty menší. Proto se raději burzy uchylují k fondu, do kterého přispívají jak uživatelé, tak burza peníze na pokrytí případných ztrát při hacku burzy.
Závěr
Se stoupajícím zájmem o kryptoměny stoupá i počet útoků na kryptoburzy. Tento rok je Bitrue již 8. burza, která útok neustála, a přišla tak o tokeny. Samozřejmě že se burzy snaží jakkoliv zabezpečit přístup jak do burzy, tak i do účtů uživatelů, ale není to 100% ochrana. Proto je lepší nenechávat svůj majetek na burze, ale používat softwarové nebo hardwarové peněženky.
Co číst dál?
Netflix natočí dokument o altcoinech – Cesta k mainstreamu se otevírá!
Přidejte se do naší skupiny RIPPLE [XRP] komunita CZ/SK. Najdete zde aktuální informace o XRP a příjemnou komunitu lidí, kteří vám vždy rádi pomůžou.
Zdroj:
ccn.com