Slyšeli jste, jak autopůjčovna Hertz vyhlásila před pár dny bankrot? A jak retailoví investoři skupovali právě jejich „levné“ akcie? Čím dál více se mi potvrzuje teorie, že akciové trhy momentálně nejvíc tlačí retailoví investoři. Dokonce se mi povedlo získat i potvrzující data, která jsou právě předmětem dnešního článku. Aktuální čísla ukazují, že brokeři mají rekordní množství žádostí o otevření obchodních účtů. Spousta akciových trhů se těžce propadla, takže se toho samozřejmě retail hned chytil. Ale bohužel, může to dopadnout jako v případě akcií společnosti Hertz. Tato firma byla na trhu více než sto let, což budí samo o sobě důvěru. To ale nestačí.
Retail naskakuje do Titanicu
Graf sice neukazuje, zda se jedná o pozice retailových obchodníků či velkých finančních subjektů, ale narovinu říkám, že žádný finanční dóm v této době nebude akumulovat za této makroekonomické situace. Bylo by to bláznovství, či naopak pěkná lumpárna. Každopádně, jakmile začalo být jasné, že covid bude problém, tak světe div se, ale počet pozic začal narůstat. Máme tu tedy nepřímou úměru s vývojem kurzu primárního trhu, který na přelomu února/března dostal těžkou ránu.
Křivka je dokonce parabolická, takže ten nárůst během velmi krátké chvíle je obrovský. Proč ale laičtí investoři „utíkají“ se svým kapitálem zrovna do rizikových akcií? Rozumějte, rizikové je samozřejmě všechno – i ty státní dluhopisy s mizerným výnosem. Ovšem akcie zrovna nejsou něco, co by bylo obecně vnímáno jako jistota. V tomhle ohledu se snažím sledovat hlavně americká média, takže masy lidí jsou krmeny tím, že vše bude ok. Jeden masivní drop na akciovém trhu tu byl a šéf Fedu Jerome Powell tvrdil v televizi, jak vše bude ok. A pak lidi nakupují akcie i na první pohled na mrtvých trzích.
Buffet prodává svoje akcie nenažranému retailu
No a teď se pojďme podívat na konkrétní graf na AAL (American airlines), kde je právě ta nepřímá úměra mezi počty pozic (users holding) a samotnou cenou (price). Po tom šíleném propadu vzrostl počet pozic do exponenciály. Z toho lze implikovat, že investoři nějak moc věří American airlines. Nedávno jsem postoval článek, ve kterém jsem rozebral pohled Warrena Buffeta nad aktuální situací na trhu. On sám se podle všeho svých pozic zbavuje, takže to holt někomu odprodat musí.
Všimněte si, že i přitom masivním nárůstu pozic se cena moc nahoru nepohla. Další důkaz toho, že do trhu vstupují především malí investoři, kteří nejsou schopni vyvinout tak značný nákupní tlak, aby to s cenou reálně hnulo. A už vůbec to není možné, když jim to velký investor postupně odprodává. Nicméně, i tak některé akcie udělaly dokonce nové historické maximum (Facebook, Amazon).
Aktuální situace na 1D TF AAL
I přes ty celkově mohutné objemy se trh po technické stránce nikam výrazně nepohnul. Ano, volatilita je velká, ale za současné situace je to ohromný gambl. Struktura trhu je příliš rozbitá a osobně bych se teda něčemu takovému vyvaroval. Každopádně, všimněte si i toho, že bull volume postupně spíše klesá, což je bearish signál.
Závěr
Už od začátku května jsem si hrozně lámal hlavu nad tím, jak je možné, že primární trh v USA i nadále saturuje předchozí ztráty. Federální rezervní banka sice do trhu nalila dostatečnou likviditu, ale to samo o sobě nestačí. Někdo to musel kupovat a já přemýšlel nad tím, kdo. Ze začátku mi nedávalo smysl, aby retail tak zběsile naskakoval do trhu, ale brzy jsem seznal, že zapracovala psychologie davu a ta nemá s racionalitou nic společného.
Autor: Jaroslav Jarolím
Co číst dále?
Velký šok pro americké hospodářství – Propad průmyslové výroby na historické minimum
Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!