Hlavní ekonomiky světa se spojují v nově vzniklé koalici proti Číně

0
Hlavní ekonomiky světa se spojují v nově vzniklé koalici proti Číně

Na poli globální ekonomiky zase začíná pěkně přituhovat. Osm hlavních ekonomik se spojuje v koalici, jejímž cílem je čelit rostoucímu vlivu Číny a s tím souvisejícímu ohrožení světového obchodu.

Osm zemí v čele s U.K. a poslanci Evropského parlamentu se spojilo v novou koalici proti Číně. Tato jednota amerických spojenců snižuje zásadním způsobem hrozbu prudkého poklesu akciového trhu.

Nová koalice proti Číně

Boj proti Číně, která se snaží ovládnout a zmanipulovat Hongkong, již není výlučně záležitostí Spojených států. Nová meziparlamentní aliance proti Číně, za jejímž vznikem stojí 19 ministrů, navrhuje, aby Evropa podporovala Spojené státy v jejich krocích proti čínské vládě. Mezi zúčastněné země patří Austrálie, Kanada, Německo, Japonsko, Norsko, Švédsko, Spojené království a pochopitelně USA.

V minulém týdnu uvalily Spojené státy na Čínu další sankce. Není bez zajímavosti, že i navzdory tomuto kroku si americký akciový trh udržel i nadále svou dynamiku. Průmyslový index Dow Jones (DJIA) od 13. května prudce vzrostl o 13 %.

Dow Jones
The Dow Jones Industrial Average (DJIA) rises 13% since May 13 | Zdroj: Yahoo Finance

Proč je jednota mezi spojenci důležitá pro dynamiku akciového trhu?

Americký akciový trh zatím nezareagoval na narůstající geopolitická rizika a rostoucí napětí mezi USA a Čínou. Znamená to, že investoři zatím nevnímají současný vztah mezi oběma zeměmi jako skutečnou hrozbu pro akcie. To nám také naznačuje, že investoři očekávají, že se vztahy mezi USA a Čínou časem ještě zhorší.

Sjednocený postoj některých hlavních ekonomik světa dává zemím v boji proti Číně jednu důležitou výhodu, čínská vláda nemůže nijak zvlášť proaktivně a s předstihem reagovat.

Australský Kimberley Kitching k situaci poznamenal:

„V Austrálii jsme si stále více uvědomovali, že způsob, jakým jednáme s autoritářskými režimy, nemůže být stejný jako způsob, jakým jednáme s demokratickými režimy.”

Pokud čínská vláda zavede tvrdá opatření proti USA, může to vést k odvetným opatřením ze strany Velké Británie, Austrálie a dalších zemí, které jsou členy koalice. Z tohoto důvodu se dá předpokládat, že se USA i Čína pravděpodobně vyhnou totální hospodářské válce. Koalice navíc Číně ztěžuje zavádění sankcí nebo opatření proti americkým společnostem a můžeme očekávat, že tato jednota pozitivně podpoří dynamiku akciového trhu

Napětí mezi USA a Čínou zesílilo, ale…

Napětí mezi USA a Čínou v posledních týdnech sice zesílilo, ale vzhledem k prezidentským volbám v listopadu se všeobecně předpokládá, že Trumpova administrativa bude mít velkou motivaci k hospodářskému oživení. To by určitě voliči ocenili…

Rostoucí tlak na Čínu ze strany klíčových evropských ekonomik společně s rostoucí důvěrou investorů mohou znamenat, že americký akciový trh bude i v druhé polovině roku 2020 růstový.

Co číst dále?

Nezaměstnanost v USA překvapivě poklesla, akciové trhy reagují silnou expanzí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno