Indikátor, který používá každý obchodník na světě – Fibonacci Retracement – Deník 5. týden

0
Bitcoin-trading-denik

Co jsem to včera napsal o Fibonaacim? Především teda o Leonardovi Fibonacci, který stál za úžasným objevem Fibonacciho postupnosti a poměrů, které se vyskytují všude v přírodě. Šlo spíše o edukační článek na téma Fibonacciho samotného. Ale dnes už začneme s Fibonacciho retracementem, který je používaný tradery po celém světě na denní bázi.

Co je Fibonacci Retracement?

První a pravděpodobně nejpoužívanější indikátor spojený s Fibonacciho levely je Fibonacci Retracement. Jde o indikátor, který vám zobrazí různé úrovně (založené na procentech, která jsem zmiňoval včera). Ty následně mají sloužit jako nejpodstatnější levely (supporty a rezistence), kdy se cena může otočit.

Autor online kurzu, podle něhož se spolu vzděláváme, Jakub Kralovanský, tady upozorňuje na to, že tyto supporty a rezistence jsou velmi důležité z pohledu tržní psychologie. Jde tedy o jeden z nejpřesnějších indikátorů, co se týče psychologie samotné. Jakub přitom dodává, že na hladiny dané Fibonacciho retracementu trh velmi často reaguje.

Pokud se vám tento deník líbí, tak neváhejte dát like na naši facebookovou stránku nebo dát odběr k-mag.cz. Už zítra totiž najdete na našich webech více informací nejen o Fibonacciho retracementu. 

Fibonacci Retracement na Tradingview

Pokud pracujete s Tradingview (což já vřele doporučuji), tak se k Fibonacciho levelu dostanete na levé liště v kolonce s názvem „Pitchfork“ (zobrazena jako jakási vidlice). Tam už kromě Fibonacciho retracementu najdete i jiné indikátory spojené s touto fenomenální matematickou posloupností (Trend-base FIB Extension, FIB Speed ​​Resistance Fan nebo například i FIB Time Zone). Samozřejmě, že takových indikátorů je mnohem více.

U nastavení tohoto indikátoru však ještě chvíli zůstaneme. Po vyjmutí Fibonacciho retracementu se totiž objeví několik různých čar (supportů, rezistencí, které jsou spojeny s procenty). Přednastaveno bývá 100 %, 88,6 %, 78,6 %, 61,8 %, 50 %, 38,2 %, 23,6 % a 0 %. Počet těchto čar si můžete samozřejmě zredukovat, nebo naopak navýšit či barevně odlišit. To se doporučuje zejména při 50 % a 61,8 % (golden ratio – zlatý poměr), na které trh reaguje nejvíce a nejčastěji.

Jak používat Fibonacciho Retracement?

Tohle je asi nejpodstatnější část z dnešního článku, a proto doporučuji číst opravdu pozorně. Jak správně použít Fibonacciho Retracement? Při tomto indikátoru v uptrendu začnete tak, že určíte začátek daného uptrendu (nejnižší cenovou hladinu). Po kliknutí se vám objeví již vámi zvolené hladiny. No a úroveň 0 % (nejvýše položenou čáru) dáte na nejvyšší cenu, jaká byla dosažena v daném trendu. Po druhém kliknutí se vám tak Fibonacciho Retracement ustálí na grafu a vy se podle něj následně zachováte.

Velmi podobný postup je i v downtrendu. Nejprve určíte nejvyšší point daného downtrendu (a jeden klik). Následně potáhnete Fibonacciho Retracement až k nejnižší cenové hladině a opět kliknete. Zde je však jedno velké upozornění! Fibonacciho Retracement vždy taháte zleva doprava. Nikdy ne naopak. Je jedno, jestli je uptrend nebo downtrend, ale vy se u tohoto indikátoru hýbete stejným směrem.

Závěr

Tolik zatím ke Fibonacciho Retracementu. Určitě s ním však ještě nekončíme. Nicméně abychom byli schopni všechny informace zpracovat, je třeba si to nejprve pořádně vyzkoušet přímo na grafech. A na to nám bude sloužit zítřejší zkouška, v níž se podíváme pouze na Fibonacciho Retracement. Pokud tedy máte nějaké speciální požadavky na kryptoměny, na kterých byste chtěli vidět tento indikátor, tak se o ně směle podělte dole v komentářích.

Co číst dál?

Jednoduchý, ale účinný indikátor při obchodování – Bollinger Bands – Deník 4. týden

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek F.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno