27 dní trvala odstávka platební sítě IOTA poté, co se neznámému hackerovi podařilo prolomit bezpečnostní protokoly peněženky Trinity a od nic netušících obětí ukradl tokeny v celkové hodnotě 1,6 milionu dolarů. IOTA Foundation naštěstí stihla včas zakročit, protože ovládá síť přes nástroj Coordinator a spoluzakladatel projektu David Sønstebø slíbil, že osobně odškodní každou oběť. Síť však po hacku zůstala nefunkční.
IOTA Foundation krátce po tomto incidentu vytvořila speciální tool, pomocí kterého bylo i během odstávky možné přesunout coiny na nový seed. Ten však fungoval pouze do 7. března. Teď už ani není nutný, protože je opět možné posílat tokeny z jedné peněženky do druhé. Pokud jste měli nějaké IOTA v Trinity peněžence, raději je přesuňte na nový seed.
IOTA Foundation doporučuje držet IOTU v Ledger hardwarových peněženkách, protože s Trinity mohou být další problémy.
Tip redakce: K čemu je vlastně Distributed Ledger a IOTA? (1. část)
IOTA se z tohoto incidentu bude vzpamatovávat ještě dlouho
Síť už sice bez problémů běží, ale bude trvat nějakou dobu, než se obnoví důvěra trhu v tento projekt. Trinity peněženka byla považována za velmi bezpečnou a byla pýchou IOTA Foundation.
Nepochybujeme však o tom, že IOTA se z toho vyhrabe a na tento hack se postupně zapomene. Tento projekt má silný a talentovaný tým a dostatek peněz. Navíc samotný IOTA protokol nebyl prolomen.
Vyplatí se teď nakupovat?
Cena tohoto coinu v současnosti klesá jako zbytek trhu. IOTA však korekci snáší o to hůř, že musí čelit negativním fundamentům a téměř měsíční odstávce sítě. Mnoho obchodníků tak své pozice v tomto projektu raději zlikvidovalo.
Coin se tak pohybuje na velmi nízkých hodnotách srovnatelných s počátkem roku. Myslíte si, že půjde ještě níže, nebo už je čas nakupovat? Zahlasujte v naší anketě!
Odstávka sítě rozhodně není jediný negativní fundament, který IOTA Foundation trápí. Odešel i hlavní vývojář, který navíc hrozí soudem! Více v našem článku:
Hlavní vývojář hrozí soudem – chce od IOTA Foundation 25 mil. tokenů