Bitcoin udělal díru do světa. V rámci spekulace ovšem neslibuje takové zisky, jaké mohou poskytnout jiné kryptoměny. Dnes se podíváme na to, jaké vlastnosti by měl mít nový „Bitcoin“ a po čem se mají koukat spekulanti, pokud chtějí násobit své zisky.
Rozdělení kryptoměn
Kryptoměny jsou dnes již velmi široké odvětví. První rozdělení je na kryptoměny a tokeny. Kryptoměny jsou nativní měnou daného blockchainu, které fungují jako systém pobídek udržující síť v chodu a bezpečí. Pokud tedy hledáte další velkou hvězdu, pravděpodobně bude patřit mezi kryptoměny, a ne tokeny. Tokeny jsou druh majetku, který je vytvořen na blockchainu, ale zároveň se nejedná o nativní token sítě.
Další rozdělení je pak následující. Jedná se buď o transakční technologie, kam spadá například BTC, LTC, BCH, NANO. Jde o kryptoměny, jejichž primárním účelem je jednoduchý a bezpečný převod majetku.
Zde je jednoznačným králem Bitcoin, ačkoliv trpí mnoha neduhy, jako jsou vysoké poplatky a pomalá síť (v porovnání s alternativami). Podskupinou transakčních tokenů jsou privacy coiny, které jsou anonymní a zaměřené na uchování absolutního soukromí. Ty čelí nebezpečí brutálních státních regulací, protože jsou velmi netransparentní.
Chytré platformy
Druhé hlavní odvětví jsou pak tzv. chytré platformy. Existuje více označení takového druhu kryptoměn. Jejich hlavním účelem je budování komplexní infrastruktury na blockchainu. Sem spadá například Ethereum. To má ve svém srdci decentralizovaný počítač EVM, který umožňuje provádění smart kontraktů. Do této skupiny dále patří například EOS, NEO, TRON, ale také Cardano, Cosmos a mnoho dalších.
Regulace kryptoměn – Je v Indii skutečně nelegální používat Bitcoin anebo pouze vláda straší občany?
Není možné opomenout i třetí kategorii, kterou jsou tzv. utility tokeny či kryptoměny. To jsou takové druhy digitálního majetku, které slouží konkretnímu účelu v konkrétních ekosystémech. Nejznámější představitel je BNB (Binance coin) anebo BAT (Basic attention token). BNB je utility, protože primárně slouží pro účely v rámci ekosystému Binance. BAT je podobný případ, zde token slouží účelům ekosystému spojeným s Brave prohlížečem.
Kde hledat a co?
Pokud tedy hledáte další BTC, tak není nutné hledat mezi transakčními tokeny. Tam je jednoznačným králem právě Bitcoin a tvoří se jen velmi málo nových čistě transakčních mincí.
Pokud se podíváme na utility tokeny, tak to také není ideální místo k hledání stoupajících hvězd. Tyto tokeny mají většinou velmi konkrétní účely. Je zde velké riziko, že např. BAT může být nahrazen nativními tokeny různých kryptoměn. Jako logický kandidát se nabízí např. ETH.
Instituce a kryptoměn – Manažer FEDu – kryptoměny začínají výrazně ovlivňovat ekonomiku, ale dlouho nevydrží
Pokud chcete zbohatnout na utility tokenech, tak pravděpodobně nejlepší cestou jsou burzovní mince. Ty mají hodnotu v tom, že jejich využití je velmi reálné. Od nižších poplatků přes výhody v ekosystému burz až po úvodní nabídky mincí (IEO). Právě IEOs budou pravděpodobně hitem dalšího cyklu. Všichni si ještě pamatujeme ICO horečku. Burzovní coiny jsou ovšem extrémně náchylné na regulace a jejich cena může skokově padnout, pokud burzy selžou v rámci regulačního procesu.
Nakonec nám zbývají chytré platformy. A právě zde je největší naděje na nalezení nového „BTC“. Díky smart kontraktům je možné budovat rozsáhlé komplexní a funkční decentralizované systémy. Od decentralizovaných aplikací na hry až po decentralizované burzy. Využití smart kontraktů je na úplném začátku a je to jeden z nejmocnějších nástrojů kryptoměn.
Závěr
Na co se zaměřit při hledání? Existují tři klíčové vlastnosti. Interoperabilita – možnost, aby mezi sebou blockchainy komunikovaly a uměly spolu vzájemně spolupracovat. Modulovatelnost – vlastnost, kdy jednotlivé části blockchainu mohou mít specifické vlastnosti a díky nim se hodí k různým účelům využití. A nakonec scaling, což je vlastně rychlost sítě.
Jako sekundární ukazatele lze brát kvalitu vývojářského týmu, šíři kryptoměnové komunity, adopci a počet vyvíjených a funkčních aplikací. Objevit nový Bitcoin nebude lehké v rámci extrémně spekulativního prostředí. Buďte při svém hledání opatrní, protože nikdo nemůže vědět, který z projektů bude nakonec ten úspěšný.
Co číst dále:
Kam až Bitcoin poletí – Fibonacci Extension – Zkouška 5. týden
Bitcoin trpí neduhy jako pomalá síť nebo vysoké poplatky?? Jo, aha, asi myšleno BTC…
Co jiného by to bylo? 🙂