
Money management a risk management jsou velmi podstatnou částí obchodování. K tomu, abyste byli úspěšným obchodníkem, potřebujete zvládat tři nejdůležitější části (technickou analýzu, psychologii a money management). Co si pod tím ale vlastně představit?
Money management a risk management pro všechny
Možná jde o neznámý nebo poměrně těžko představitelný pojem, avšak ve skutečnosti je to velmi jednoduché. Money management představuje jistá pravidla, kterými řídíte své finance při obchodování. Kolik peněz (nebo procent svého portfolia) dáte do jednotlivých obchodů. S jakou částkou začnete obchodovat. A mnoho dalších otázek spojených s financemi, se kterými obchodujete a jak je používáte.
Risk management na druhou stranu mluví o tom, jak nastavíte stop loss. Chcete riskovat s velmi úzkým stop lossem, abyste měli co nejvyšší RRR (risk to reward ratio), nebo raději dáte větší stop loss? Při risk managementu bezpochyby platí, že musíte stop loss zadat při každém obchodě a přesně podle vaší strategie. Jde o silnou disciplínu, která může být velmi náročná na emoce, ovšem v nejednom případě vás dokáže zachránit a proto musíte “v tomto fungovat jako stroj” a dodržovat danou strategii.
Co je RRR a jak jej používat?
Risk to reward ratio (často se říká pouze risk/reward ratio) je nástroj, který vám pomůže určit, hodnotu toho co riskujete, versus hodnotu toho, co můžete v daném obchodě vydělat. RRR 1:1 vám tedy říká, že abyste získali jednu jednotku (dolar, Bitcoin, satoshi), riskujete jednu jednotku (dolaru, satoshi, Bitcoinu).
Na tradingview si můžete najít tento nástroj pod názvem long position (v případě long pozice) nebo short position (v případě shortu). Při použití daného nástroje se zobrazí poměr (RRR), který vám řekne, jak jste na tom v daném obchodě s vaším targetem a stop lossem.
K tomu, abyste zjistili, jaké RRR je pro vás vhodné, je třeba vědět, jaký typ obchodníka chcete být. U každého jsou totiž poměry a RRR odlišné. Při skalpování se doporučuje 1:1 až 1,5:1 (avšak skalpování se nedoporučuje začátečníkům). Při day tradingu byste měli mít RRR alespoň 2:1. V short term tradingu by mělo RRR pohybovat mezi 3:1 až 5:1 a při swing tradingu by mělo být alespoň přes 5:1.
Dvě pravidla, která mohou změnit vaše obchodování
Při money managementu je třeba vědět, kolik do jakého obchodu chcete dát a kolik jste ochotni riskovat. Obecně se doporučuje investovat max. 10 % z vašeho portfolia do jednoho obchodu. Což znamená maximálně 10 otevřených obchodů (avšak netřeba to hrotit!). Rovněž v každém obchodu je třeba mít stop loss, který by neměl přesahovat více než 10 % (což znamená, že riskujete 1 % z celého vašeho kapitálu).
Druhá rada je, že ještě předtím, než chcete začít obchodovat, si máte udělat back test vaší strategie, money a risk managementu. Vůbec není špatný nápad se snažit, abyste měli stále stejné RRR. To vám dokáže nejlépe ukázat, jaké výsledky vaše strategie skutečně přináší.
Závěr
Správné zvládání money a risk management může vypadat na první velmi jednoduše, ale věřte, že je to dosti náročné – hlavně pro psychiku obchodníka. Je dobré si uvědomit, že právě toto jsou ty drobné detaily, které na konci dokážou vytvořit markantní rozdíl mezi ziskovými a ztrátovými obchodníky.