Tak a dnes nás poprvé čeká něco nového. Něco, co jsme dosud na kurzu ještě neměli a neměli jsme ani nic, co je tomu podobné. Jde o indikátor Relative Strength Index (index relativní síly), který nás poprvé zavede mimo graf samotný. Co tím ale myslím?
Co přesně je indikátor RSI?
Doposud jsme se stále učili o grafu samotném. Dívali jsme se na svíčky, z nichž jsme následně přešli k supportům, rezistencím a trendovým čarám. Z těch jsme následně vytvářeli různé patterny jako klíny a trojúhelníky. Vše se však dělo na grafu samotném. Relative Strength Index nás však dostane pod graf. Jde totiž o indikátor.
U většiny indikátorů platí, že jsou v jakémsi prodlení v porovnání s cenou. Proto se obvykle nevyplatí obchodovat pouze pomocí indikátorů samotných. Avšak RSI je jiný. Jako jediný ukazuje reálný/aktuální stav průměru uzavřených svíček. Obvykle jde o 14 svíček, ale samozřejmě že si to umíte přizpůsobit.
Zde je podstatné říci, že samotné RSI tvoří graf. A ten se chová stejně jako ostatní grafy. Takže všechny principy, patterny a pravidla, které jsme se dosud naučili, můžete uplatnit i přímo v daném grafu RSI. Dokonce Jakub Kralovanský je toho názoru, že patterny na grafu RSI jsou přesnější než ty na svíčkových grafech, a tudíž mohou mít pro obchodníka vyšší hodnotu.
V tomto našem deníku se seznamujeme stále s novými koncepty. Abyste nepřišli o žádné nové indikátory, klikněte na odběr stránky qtube.eu/k-mag/cz/.
Většinou je přednastaveno, že graf je dělený dvěma čarami. Jedna z nich označuje hranici 30 a druhá hranici 70. Pokud se aktuální graf nachází v rozmezí této hranice (30 až 70), RSI nám s obchodováním nepomůže a vy byste podle něj neměli dělat žádné nákupy nebo prodeje! Obvykle by se měl hýbat okolo hranice 50, kam se také rád vrací z extrémů (ať už pod 30 nebo nad 70).
Pokud se nachází pod hranicí 30, znamená to, že vámi zvolená kryptoměna je „přeprodaná“, a tím pádem jde o bullish zónu. Vyplatí se tehdy vstoupit do long pozice (za předpokladu, že vám to říkají i jiné indikátory).
Pokud se naopak RSI nachází nad hranicí 70, tak očekávejte návrat dolů, a tudíž pokles ceny. Jde o indikátor zejména pro medvědy nebo pro lidi, kteří chtějí shortovat. Daná kryptoměna by měla být tehdy „překoupená“.
Co je divergence?
A ještě jeden podstatný koncept spojený s RSI. Jde o situaci, kdy je nesoulad mezi cenou a RSI indikátorem (cena roste a RSI klesá nebo naopak). Opět by se dalo říci, že RSI je podstatnější, ale je třeba ho podpořit jinými indikátory. Nejpodstatnější jsou divergence v překoupené nebo přeprodané zóně (v extrémech). Stejně platí, že divergence by neměla být delší než 7–10 svíček. Při delších totiž toto nemusí platit!
Závěr
Při samotné divergenci platí, že je nejlepší, pokud je na co nejvíce timeframech. Obchodovat se dá samozřejmě na všech a například Jakub tvrdí, že jemu se nejlépe obchoduje na 15MIN grafu. Pokud byste jinak chtěli mít všechny takové informace, kurz Jakuba je aktuálně s 20% slevou dostupný úplně pro každého. Stejně k němu do konce července dostanete i mince se zápalnou šňůrou v hodnotě až 60 €, což je velmi výhodná nabídka.
Co číst dál?
Netradiční páry, tradičními indikátory – Zkouška – Deník 3. týden