Jak umělá inteligence změní medicínu?

0
umela-inteligencia-medicina

Umělá inteligence už dnes předpovídá trestné činy, využíváme ji k marketingovým účelům, při výběru zaměstnanců nebo při pasové kontrole na rozpoznávání obličejů. Není divu, že její potenciál chceme zužitkovat i v lékařském odvětví. Jak budeme v budoucnosti využívat umělou inteligenci v medicíně? Nahradí umělá inteligence lékaře?

Umělá inteligence jako diagnostika

Diagnostika chorob je velmi těžká práce a lékaři v ní nejsou vždy bezchybní. To je jedním z důvodů, proč mnohé nadchla myšlenka, že by umělá inteligence mohla diagnostikovat nemoci rychleji i přesněji než lékař.

Umělá inteligence dokáže zpracovávat obrovské množství komplexních dat, což jí dává výhodu při diagnostice. Existuje mnoho druhů zobrazovacích testů – CT skeny, MRI, echokardiogram či rentgen. Všechny tyto zobrazovací metody opět poskytují množství dat vysoké kvality, které je nutné zpracovat a analyzovat. Ideální práce pro umělou inteligenci!

Navíc, lidské oko je často vůči některým vzorcům na snímcích slepé – například drobné změny v tkáni během několika let. Umělá inteligence tak může rozeznat velmi časné příznaky některých nemocí, příznaky, které ani ten nejlepší a nejzkušenější lékař na snímku nevidí.

Příkladem aplikace umělé inteligence při diagnostice je projekt AI laboratoře spadající pod Google, ve které vědci úspěšně naučili systém rozeznávat 50 očních chorob ze snímků. Úspěšnost umělé inteligence při identifikaci nemoci se v testech rovnala úspěšnosti těch nejlepších expertů.

Umělá inteligence namísto psychologa?

Překvapivé a neintuitivní využití umělé inteligence uvádí Eric Topol, autor knihy Deep Medicine. Podle populárního názoru mají počítače a internet spíše negativní vliv na naše duševní zdraví – moderní technické vychytávky nás odcizují, izolují, a dokonce v nás mohou vyvolávat úzkost. Topol říká přesný opak: V některých případech naše duševní zdraví povzbuzují!

V zajímavém experimentu vědci testovali, zda by lidé byli ochotni svěřit se se svými největšími tajemstvími spíše avataru než jiné lidské bytosti. Výsledky byly šokující! Avatar s přehledem porazil člověka – lidé by se o největší tajemství podělili mnohem raději s umělou inteligencí!

Další verze experimentu přinesly podobné výsledky, proto se zdá, že by nám chatující roboty a avatary mohly v budoucnu pomáhat s úzkostmi a depresemi.

„Někteří si myslí, že jde o průlom. Jiní jsou skeptičtí. Existuje ale velký nesoulad mezi tím, co potřebujeme na podporu duševního zdraví lidí, a tím, co je k dispozici. Takže, pokud to bude fungovat – a vypadá to slibně – tak by toto mohl být zásadní krok vpřed směrem k pomoci dalším lidem,“

– řekl Topol.

Umělá inteligence ušetří lékařům čas

Velká naděje se vkládá i do určitého osvobození lékařů. Umělá inteligence by totiž mohla za lékaře udělat kopec práce s informacemi a daty. Ano, opět je nutné změnit naše zkostnatělé myšlení, ale představte si, že by lékař už více nemusel psát poznámky, protože by je psala umělá inteligence na základě rozhovoru lékaře s pacientem. Pacient by následně mohl poznámky sám revidovat, pokud by se tam vyskytly nedostatky.

No, vypadá to, že umělá inteligence má potenciál osvobodit lékaře od velké části jejich současné práce. Znamená to, že lékaře dokáže i zcela nahradit? Podle Topola by lékaři extra čas, který by měli k dispozici díky umělé inteligenci, mohli využít k budování lepších vztahů s pacienty. Lepší vztah by zas vedl ke komplexnější diagnostice a k lepšímu nastavení léčby (vždyť pacient je bytost, subjekt, ne soubor dat!).

Myšlenka, že by umělá inteligence nahradila lékaře a lékařky, zatím stále patří do sci-fi literatury. Zkusme se raději zabývat myšlenkou, jak lékaři pomocí umělé inteligence posunou medicínu i servis pacientům a pacientkám na vyšší level!

Co číst dál?

Elon Musk: Budeme ovládat počítače pomocí mysli?

Zdroje:
vox.com
undark.org
futurity.org

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsala Ivana G.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno